Ceturtdien, 8. maijā, plkst. 14.30, Latvijas Universitātes Konferenču zālē (153. telpa), Raiņa bulvārī 19, un tiešsaistē Latvijas Universitāte sadarbībā ar Ukrainas vēstniecību Latvijā organizē vieslekcijas, kas veltītas Otrā pasaules kara izpratnei.

Latvijas Kara muzeja vēsturnieka, LU doktoranta Jāņa Tomaševska priekšlasījumā “Latvija Otrajā pasaules karā: izpētes problēmas un izaicinājumi” (“Latvia in the Second World War: Research Problems and Challenges”) tiks apskatīti galvenie Latvijas Otrā pasaules kara vēstures izpētes problēmjautājumi pēc Latvijas neatkarības atgūšanas, kā arī pētniecības virzieni un izaicinājumi mūsdienās.

Savukārt Kijivas Tarasa Ševčenko Nacionālās Universitātes asociētais profesors Andrijs Rukass priekšlasījumā “Ukraina Otrajā pasaules karā: daži aktuāli jautājumi”(“Ukraine in the Second World War: some topical issues”) runās par nozīmīgiem un joprojām diskutabliem aspektiem par Ukrainas lomu un vietu Otrā pasaules kara vēsturē. Lekcijā tiks uzsvērts ukraiņu tautas ieguldījuma apjoms uzvarā pār nacismu, īpaši izceļot miljonu ukraiņu upurus Sarkanās armijas frontes līnijās, partizānu pretestībā un nacionālajā pagrīdē. Īpaša uzmanība tiks veltīta Ukrainas zemju traģiskajam liktenim kara un okupācijas apstākļos, kā arī nepieciešamībai pārskatīt novecojušus impēriskos naratīvus, stiprinot Ukrainas vietu vēsturiskajā atmiņā un akadēmiskajā diskursā.

Lekcijas notiek ar Ukrainas vēstniecības Latvijā un Valsts pētījumu programmas projekta “Latvijas 20.–21. gadsimta vēsture: sociālā morfoģenēze, mantojums un izaicinājumi” (Nr. VPP-IZM-Vēsture-2023/1-0003) atbalstu.