Latvijas Universitātes (LU) Eiropas un sabiedrības attīstības studiju akadēmiskais centrs Eiropas (ESASAC) izveidots  2000. gadā un kopš 2024. gada ir daļa no LU Ekonomikas un sociālo zinātņu fakultātes. Tā galvenais mērķis ir veicināt un atbalstīt starpdisciplināras pētniecības aktivitātes jomās, kas ir aktuālas gan Latvijā, gan Eiropas Savienībā kopumā.

ESASAC veicina akadēmisko sadarbību un pētniecību plašā sociālekonomisko un institucionālo attīstības tēmu spektrā un pastāvīgi iesaistās projektu īstenošanas aktivitātēs. Centram ir plaša dalības pieredze dažādās ES programmās – Marijas Kirī izcilības centra īstenošana (2006-2009), dalība 6. pamatprogrammā (FP6) un 7. pamatprogrammā (FP7), kā arī Horizon programmās, Interreg un Erasmus+ projektos (t.sk. Žana Monē programmu) projektos. Kopš 2014. gada ESASAC iekļauj Eiropas Savienības Žana Monē Izcilības centru, savukārt kopš 2015.g. ESASAC ir Šveices starptautiskā vadības attīstības institūta (IMD) Latvijas kontaktpunkts Pasaules konkurētspējas gadagrāmatas sagatavošanai.

Eiropas un sabiedrības attīstības studiju akadēmiskā centra galvenās darbības jomas:

• Eiropas integrācija, reģionālās un aprites ekonomikas attīstība;
• digitālā transformācija, informācijas komunikācijas tehnoloģiju un mākslīgā intelekta efektīva izmantošana attīstības procesos;
• zaļā pāreja un enerģētiskā drošība;
• darba tirgus attīstība (t.sk. mobilitāte, neaizsargāto grupu iekļaušana, u.c.);
• migrantu un bēgļu integrācija, sociālā iekļaušana;
• ekonomiskā attīstība un uzņēmējdarbības atbalsts, t.sk. sociālā uzņēmējdarbība, klasteru attīstība, konkurētspējas veicināšana;
• tūrisma (t.sk. veselības tūrisma), kā arī kultūras un radošo industriju attīstība, kā arī
• jaunatnes politika (t.sk. jauniešu nodarbinātība) un citas jomas.

ESASAC pētniekiem un ekspertiem ir kompetences arī tādās jomās, kā laba pārvaldība, e-pārvalde, digitālo publisko pakalpojumu pārvaldība, koprade un dzīvās laboratorijas, sociālā politika, reģionālā un kohēzijas politika, kā arī tehnoloģiju attīstības sociālekonomiskā ietekme, attiecības ar t.s. trešajām valstīm un demokrātijas procesu veicināšana.