BREXIT tēma, protams, ir viena no Eiropas Savienības karstākajiem tematiem. Ja vēl neilgu laiku pēc BREXIT balsojuma parādījās dažādas spekulācijas par Lielbritānijas iespējām palikt ES, tad šķiet, ka visi ir samierinājušies ar neizbēgamo.
Protams, inercei ir liels spēks, un uzņēmējiem aizvien lielākas bažas sagādā neskaidrība ap BREXIT sarunām un nosacījumiem, ar kādiem Lielbritānija izstāsies no ES. Tas, kas pašlaik uztrauc visvairāk, ir fakts, ka Lielbritānija no ES izstāsies 2019. gada 29. martā un Terēze Meja ir paziņojusi, ka Lielbritānija no ES aizies jebkurā gadījumā - ar darījumu vai bez tā, jo tā nav gatava pieņemt sasteigtus lēmumus, kas varētu kaitēt Lielbritānijas interesēm. Šāda scenārija varbūtība ir iespējama, un tas paver iespējas jaunām spekulācijām par Lielbritānijas un ES savstarpējām attiecībām un regulējumu. Lielbritānijas lielie uzņēmumi jau sāk izdarīt spiedienu uz Terēzi Meju, lai darījums ar ES tomēr tiktu noslēgts pēc iespējas ātrāk, jo uzņēmējiem neskaidrība par spēles noteikumiem var atstāt būtisku iespaidu uz viņu stratēģiskajiem biznesa lēmumiem. Piemēram, Rolls-Royce ir uztraukti par savām globālajām piegādes ķēdēm un to veiksmīgu darbību. Viņi jau ir paziņojuši, ka izskata dažādas iespējas biznesa attīstībai ārpus Lielbritānijas un viss būs atkarīgs no tirdzniecības nosacījumiem ar citām valstīm.
ES ir pasaules lielākais tirdzniecības bloks ar brīvu preču, kapitāla un cilvēku kustību, taču Lielbritānijas izstāšanās no ES bez darījuma nozīmētu Pasaules Tirdzniecības organizācijas (PTO) nosacījumu piemērošanu, tātad muitas pārbaudes, tarifus un citus brīvu tirdzniecību kavējošus apstākļus, par ko tik ļoti pašlaik uztraucas britu uzņēmēji.
Uztraukumam ir pamats abās pusēs, jo arī ES uzņēmēji ir ieinteresēti labvēlīgos tirdzniecības nosacījumos. Piemēram, lielajām ES valstīm - Vācijai, Francijai, Itālijai un Spānijai - visām ir pozitīva tirdzniecības bilance ar Lielbritāniju, tāpēc jebkāda veida barjeras var kaitēt ES uzņēmēju interesēm.
Tiesa gan, papētot tirdzniecības datus, var manīt, ka pēc 2016. gada vidus (pēc BREXIT balsojuma) dažām lielajām valstīm tirdzniecības bilance sāk pasliktināties. Arī Baltijas valstu kontekstā var teikt, ka Latvijai ir sava liela interese uzturēt labus tirdzniecības nosacījumus ar Lielbritāniju tieši pozitīvās tirdzniecības bilances dēļ. Jāteic, ka Latvija šobrīd tirdzniecības datu ziņā izskatās vislabāk Baltijā. Atliek cerēt, ka BREXIT sarunas noritēs raiti un tiks panāktas vienošanās, kas ņems vērā arī uzņēmēju intereses.