Latvijas lielāko uzņēmumu tops zināmā mērā ir Latvijas ekonomikas spogulis, atklājot gan stiprās, gan vājās ekonomikas puses, turklāt tops atspoguļo tendences un svarīgākos attīstības procesus atsevišķos ekonomikas sektoros.
Latvijas lielāko uzņēmumu kopējais apgrozījums ir pieaudzis - 2016. gadā tas bija 28,43 miljardi eiro, savukārt 2015. gadā sasniedza 26,23 miljardus. Tas ir pozitīvi vērtējams sasniegums Latvijai un liecina par valsts ekonomikas pozitīvo virzību. Tomēr, izvērtējot situāciju detalizētāk, ir redzams, ka lielākais pieaugums faktiski ir dēļ viena jaunpienācēja topā - tas ir uzņēmums, kas ar 1,79 miljardu eiro apgrozījumu vienlaicīgi arī godam ir nopelnījis visiespaidīgāko kāpumu, panākot apgrozījuma izaugsmi no 0 līdz 1,79 miljardiem viena gada laikā; šis uzņēmuma ir SIA Uralkali Trading. Uzņēmumiem, lai iekļūtu TOP 500 sarakstā, bija jāsasniedz apgrozījums vismaz 15,3 miljonu eiro apmērā. Svarīgs rādītājs ir arī uzņēmumu pašu kapitāls, kas Latvijas TOP 500 uzņēmumiem veido gandrīz 11 miljardus eiro.
Viens no būtiskiem rādītājiem, kas raksturo uzņēmumu spēju attīstīties ilgtermiņā, ir rentabilitāte, turklāt, kā rāda prakse, salīdzinoši neliels skaits lielu uzņēmumu strādā ar ļoti augstu rentabilitāti. Rentabilitātes rādītāju analīze ir svarīga stratēģisko lēmumu pieņemšanas procesā, lai noteiktu uzņēmuma potenciāli visizdevīgākos attīstības virzienus. Vidējā rentabilitāte Latvijas TOP 500 uzņēmumiem ir 3,35%, kas ir salīdzinoši zems rādītājs; piemēram, Fortune Global 500 uzņēmumiem vidējā rentabilitāte ir 5,4%. Rentabilitāte netieši norāda uz Latvijas ekonomikas salīdzinoši zemo darba ražīgumu. Interesanti, ka no Latvijas TOP 500 desmit rentablākie uzņēmumi strādā ar rentabilitāti virs 26%, un visrentablākais uzņēmums SIA Baltie Container Terminal strādā ar rentabilitāti 46%, savukārt trīs no šiem 10 ir valsts uzņēmumi - VAS Latvijas Valsts radio un televīzijas centrs (30,47%), AS Latvenergo (26,7%) un VAS Attīstības finanšu institūcija Altum (26,1%). Rentabilitātes analīze skaidri iezīmē arī ienesīgākos Latvijas ekonomikas sektorus, kuri uzrāda gan spēju strādāt ar lielu apgrozījumu, gan rentabilitāti virs 20%, un tie ir loģistika (stividoru pakalpojumi), azartspēles un derības, finanšu starpniecības pakalpojumi, IKT un kokapstrāde.
Valsts ekonomikas attīstības virzienu lielā mērā nosaka tās lielākie uzņēmumi, līdz ar to svarīgi saprast, kādu devumu tie dod un cik svarīgi ir valsts pastāvēšanai gan no iemaksāto nodokļu lieluma valsts budžetā, gan arī pēc nodarbināto skaita. Kopējā TOP 500 uzņēmumu nodokļos nomaksātā summa ir 2,8 miljardi eiro jeb aptuveni 46% no kopējiem 2016. gadā iemaksātajiem nodokļiem valsts budžetā. Tā ir ievērojama summa un proporcija, ja ņem vērā, ka Latvijā ir aptuveni 216 tūkstoši aktīvu uzņēmumu un uzņēmējsabiedrību. Kopējais nodarbināto skaits TOP 500 uzņēmumos ir 168 393, kas ir par 6698 darbiniekiem vairāk nekā 2015. gadā jeb aptuveni 18% no kopējā nodarbināto skaita valstī.
Rādītāju kopa, kas liecina par darba ražīgumu, ir apgrozījums un peļņa uz vienu darbinieku. Izmantojot šos rādītājus, uzņēmumi var plānot gan darbinieku skaitu, gan atalgojuma līmeni savas nozares uzņēmumos, izmantojot TOP 500 uzņēmumus par zināmu etalonu. Savukārt no konkurētspējas un darba ņēmēju viedokļa šie rādītāji parāda, cik lielas iespējas uzņēmumam ir būt konkurētspējīgam darba tirgū un palielināt atalgojuma līmeni darbiniekiem. TOP 500 uzņēmumu rādītāji liecina, ka vidējā peļņa uz vienu darbinieku ir 35,3 tūkstoši eiro, savukārt vidējais apgrozījums uz darbinieku -1,8 miljoni eiro. Ņemot vērā ļoti atšķirīgās darbības nozares un uzņēmumu apgrozījumus, pareizāk būtu izmantot nevis vidējos rādītājus, bet gan peļņas un apgrozījuma uz vienu darbinieku mediānu, kas nosaka vidējo elementu sakārtotā skaitļu rindā. Tādā gadījumā mēs iegūstam 6,4 tūkstošus eiro lielu peļņu un attiecīgi 237 tūkstošus eiro lielu apgrozījumu uz vienu darbinieku. Savukārt, ja salīdzinām rādītājus nozaru griezumā, tad, piemēram, SIA Mikrotīkls, kura ieņēmumi uz vienu darbinieku ir 1,29 miljoni eiro, ir pat ar lielāku darba ražīgumu nekā Alfabēts (Google), kura ieņēmumi uz vienu darbinieku ir tikai 1,06 miljoni eiro, bet mazliet zemāk par Facebook, kuram uz vienu darbinieku ieņēmumi ir 1,37 miljoni eiro.
Atsevišķi analizējot Latvijas uzņēmumu TOP 10, mēs iegūstam interesantu ieskatu Latvijas ekonomikas specifikā. TOP 10 uzņēmumu apgrozījums veido 6,37 miljardus jeb 22% no TOP 500 kopējā apgrozījuma, bet nodokļos samaksāti 15,6% no kopējā TOP 500 uzņēmumu nodokļos iemaksātās summas. Tāpat droši varam teikt, ka ārzemju investīcijas Latvijā ir devušas rezultātu, jo no TOP 10 uzņēmumiem tikai viens - AS Elko grupa - ir Latvijā izveidota privāta uzņēmumu grupa, divi ir valsts uzņēmumi - AS Latvenergo un AS Sadales tīkls, savukārt AS Latvijas gāze ar jauktu akcionāru sastāvu, kas galvenokārt pārstāv ārzemju kapitālu, izveidojusies privatizācijas rezultātā. Līdz ar to var teikt, ka no TOP 10 Latvijas uzņēmumiem septiņi ir ārzemju investīciju rezultātā radušies uzņēmumi ar kopējo apgrozījumu 5,1 miljards eiro.
Lai labāk varētu izprast TOP 500 uzņēmumus un iegūtu padziļinātu ieskatu Latvijas ekonomikai svarīgos sektoros, to specifikā, rādītājos un galvenajos spēlētājos, uzņēmumus varam sagrupēt pēc to darbības specifikas deviņās nozaru grupās jeb ekonomikas sektoros.
Kā pirmo apskatīsim finanšu sektoru, kuru TOP 500 pārstāv 30 banku, apdrošināšanas un finanšu pakalpojumu uzņēmumu, no tiem pieci topā ir jaunpienācēji. Finanšu nozares kopējais apgrozījums sasniedz 1,6 miljardus eiro, un sektors ir piedzīvojis ievērojamu apgrozījuma pieaugumu par 233 miljoniem eiro jeb 17%. Arī peļņas rādītāji sektorā ir labi, nopelnot gandrīz pusmiljardu eiro un audzējot peļņu par 66 miljoniem eiro jeb 15%. Kopējais valsts budžetā iemaksāto nodokļu apjoms ir salīdzinoši liels un veido 183 miljonus eiro, arī nodarbināto skaits, lai gan faktiski nav mainījies kopš 2015. gada, ir liels un sasniedz 11 945. Ļoti pozitīvi vērtējams fakts, ka bankas ar Latvijas kapitālu ir spējušas radīt nopietnu konkurenci bankām ar ārzemju kapitālu.
Būvniecības sektors TOP 500 uzņēmumu sarakstā ir pārstāvēts ar 23 uzņēmumiem. Sektors 2016. gadā kopumā ir piedzīvojis kritumu, kas tradicionāli tiek saistīts ar struktūrfondu līdzekļu nepieejamību 2016. gadā. Tas ir pārliecinošs izskaidrojums esošajai situācijai, tomēr arī norāda uz nozares un Latvijas ekonomikas kopējo problēmu - atkarību no ES naudas līdzekļiem ekonomikas izaugsmes uzturēšanai. Nozares TOP 500 uzņēmumu kopējais apgrozījums sasniedz 739,71 miljonus eiro, kas ir par 162 miljoniem eiro mazāk nekā pagājušajā gadā. Nozares top uzņēmumi nodarbina salīdzinoši nelielu darbinieku skaitu - 4856, kā arī nodokļos nomaksātā summa ir pieticīga - 24 miljoni eiro.
TOP 500 nozīmīgu vietu ieņem arī informācijas tehnoloģiju nozare ar 18 uzņēmumiem. Ar vairāk nekā miljardu eiro apgrozījumu un 100 miljonu eiro pieaugumu gada laikā tā ir skaidri definējusi savu vietu Latvijas TOP 500 pārstāvēto nozaru topā. Nozares aktualitāte ir saistīta ar Latvijas lielo telekomunikāciju uzņēmumu atrašanos šīs nozares topa priekšgalā. Lai gan SIA MikrotTkls ar 223 miljonus eiro lielu apgrozījumu pārliecinoši ieņem pirmo vietu, tomēr nākošās četras vietas pieder telekomunikāciju uzņēmumiem, attiecīgi tie ir SIA Lattelecom (162 milj. eiro), SIA Latvijas mobilais telefons 157 milj. eiro), SIA Tele2 (111 milj. eiro) un SIA Bite Latvija (78 milj. eiro). Ņemot vērā ievērojamo līdzekļu apjomu, SIA Lattelecom un SIA Latvijas mobilais telefons apvienošanās jautājums ir īpaši aktuāls, jo, apvienojot nozares otro un trešo spēlētāju, izveidotos lielākais Latvijas uzņēmums šajā nozarē.
Izklaides, azartspēļu un tūrisma nozaru grupa TOP 500 ir pārstāvēta ar 13 uzņēmumiem un kopējo apgrozījumu 332 miljoniem eiro, kas salīdzinājumā ar 2015. gadu ir pieaudzis par 16 miljoniem, kā arī ar 13 miljonus eiro lielu peļņu. Sektorā dominē azartspēļu uzņēmumi ar kopējo apgrozījumu 203 miljoni eiro, savukārt TOP 500 sarakstā ietilpstošie tūrisma nozares pārstāvji kopā ir apgrozījuši 76 miljonus. TOP 500 pārstāvētajos šā sektora uzņēmumos strādā 4059 darbinieki, nodokļos tiek nomaksāti 63 miljoni eiro, uz vienu darbinieku nodrošinot 180 tūkst. eiro lielu vidējo apgrozījumu un 14 tūkst. eiro lielu vidējo peļņu.
TOP 500 ir pārstāvēti 12 uzņēmumi, kas darbojas komunālo pakalpojumu un enerģētikas nozarē. Interesanti, ka tie visi pieder valstij vai pašvaldībai, izņemot vienu - SIA Clean R. Jāatzīmē, ka nozares kopējais apgrozījums ir samazinājies par 102 miljoniem un sasniedz 1,7 miljardus eiro, tomēr peļņa ir pieaugusi par 49 miljoniem, sasniedzot 200 miljonus eiro, savukārt darbinieku skaits pieaudzis par 328 un sasniedz 14 981. Nozare ir arī liels nodokļu maksātājs, topa uzņēmumi kopumā ir iemaksājuši valsts kopbudžetā 325 miljonus eiro. Likumsakarīgi, ka lielākie nozares uzņēmumi ir saistīti ar enerģētiku, un tie ir AS Latvenergo, AS Latvijas gāze un AS Sadales tīkls.
Transporta un loģistikas nozare TOP 500 ir pārstāvēta ar 49 uzņēmumiem ar kopējo apgrozījumu 2,4 miljardi eiro, uzrādot apgrozījuma pieaugumu par 26 miljoniem, lai gan peļņa nozares TOP 500 uzņēmumiem ir samazinājusies par 11 miljoniem. Šie topā pārstāvētie uzņēmumi nodarbina 24 540 strādājošo, uz vienu darbinieku vidēji nopelnot 45 tūkstošus eiro un ieņemot vidēji 1,4 miljonus eiro, tomēr jāatzīmē, ka arī šajā nozarē, kurā raksturīga ļoti liela spēlētāju dažādība, vidējo skaitļu noteikšanai labāk izmantot mediānu. Tādā gadījumā mēs uz vienu darbinieku iegūstam 5,27 tūkstošus eiro lielu vidējo peļņu un 270 tūkstošus eiro lielu vidējo apgrozījumu, kas vairāk atbilst vidējai Latvijas uzņēmumu ekonomiskajai situācijai. Tradicionāli nozares pirmo trijnieku aizņem valstij pilnībā vai daļēji piederoši uzņēmumi, un tie ir SIA LDZ Cargo (apgrozījums 275 milj. eiro), AS Air Baltie Corporation (249 milj. eiro) un VAS Latvijas dzelzceļš (192 milj. eiro).
TOP 500 ir pārstāvēti 28 pakalpojumu, servisa un veselības pakalpojumu uzņēmumi, kas kopā apgroza 846 miljonus eiro, nopelna 18,19 miljonus un nodarbina 21 865 darbiniekus, valsts budžetā iemaksājot 169 miljonus eiro.
Ražošanas uzņēmumi TOP 500 sarakstā ieņem godpilno 2. vietu pēc uzņēmumu skaita - 105 -un apgrozījuma apjoma, uzrādot 4,38 miljardu eiro apgrozījumu un 234 miljonu eiro peļņu, kas ir labs rādītājs. TOP 500 ražošanas uzņēmumi kopumā nodrošina darbu 31137 darbiniekiem, uz vienu darbinieku nopelnot vidēji 11 tūkst, eiro un apgrozot 300 tūkst. eiro. Arī izaugsmes rādītāji ir pārliecinoši, ražošanas uzņēmumi 2016. gadā ir palielinājuši apgrozījumu par 196 milj. eiro, bet peļņu - par 14 milj. eiro. Ražotāju sarakstā ir gan tradicionālie ar ražošanas procesu saistītie, gan arī lauksaimniecības, meža un kokapstrādes nozarē strādājoši uzņēmumi. Ražotāju topā ļoti nozīmīgu vietu ieņem 53 uzņēmumi; piemēram, ar kokapstrādi un mežizstrādi saistītie uzņēmumi kopumā ir apgrozījuši 1,6 miljardus eiro un nopelnījuši 150 miljonus eiro, savukārt ar lauksaimniecību un zivsaimniecību saistītie uzņēmumi apgrozījuši 893 miljonus un nopelnījuši 16 miljonus eiro.
Tradicionāli vislielākais uzņēmumu skaits ir nozaru grupā, kura ir saistīta ar tirdzniecību, tā šogad ir pārstāvēta ar 222 uzņēmumiem, kuru kopējais apgrozījums ir 15 miljardi eiro un apgrozījuma pieaugums - 233 miljoni eiro. Arī tirdzniecībā strādājošo darbinieku skaits ir vislielākais - 43 273; uz katru strādājošo uzņēmumi pelna vidēji 46 tūkst. eiro, savukārt vidējais apgrozījums ir 3,5 miljoni eiro. Nozarei raksturīga salīdzinoši zema vidējā rentabilitāte - 1,81%, tomēr atdeve no kapitāla ir 29% apmērā, kas ir labs rādītājs.