Tikai pieci uzņēmumi no desmit, kam ir vislielākie ilgtermiņa ieguldījumi, pērn strādājuši ar peļņu. Lielāki ilgtermiņa ieguldījumi 2016. gadā bija AS Latvenergo, AS Sadales tīkls, VAS Latvijas dzelzceļš, AS Latvijas elektriskie tīkli un AS Transport Systems. Analizējot 60 uzņēmumus ar lielākiem ilgtermiņa ieguldījumiem, enerģētikas jomā strādājoši uzņēmumi veido 35%, uzņēmumi, kas strādā transporta un finanšu nozarēs, veido attiecīgi 14% un 12%. Mežsaimniecībā un kokapstrādē strādājošie uzņēmumi, tāpat kā uzņēmumi, kas veic holdingkompāniju darbību, - 9%. Tālāk seko uzņēmumi, kas veic nekustamā īpašuma pārvaldīšanu, - 6%.
Analizējot uzņēmumu apgrozījuma rentabilitāti, no kopējā saraksta īpaši izceļas divi uzņēmumi - SIA Cassandra Holding Company ar 152 705% un AS Ventspils nafta ar 10 532%. Abi uzņēmumi ir strādājuši ar peļņu - 27 miljoni un 9 miljoni eiro, bet uzņēmumu apgrozījums attiecīgi ir bijis 0,02 miljoni un 0,09 miljoni eiro. Abos uzņēmumos vairāk nekā 95% no aktīviem tiek ieguldīti ilgtermiņa ieguldījumos, novirzot gandrīz visus līdzekļus investīcijās un atstājot apgrozāmajam kapitālam tikai nelielus līdzekļus. Sasniegt tik milzīgus rentabilitātes rādītājus ir iespējams, ja ilgtermiņa investīcijas nes peļņu. Viens ilgtermiņa ieguldījumos investēts eiro Ventspils naftai ir nopelnījis 7 centus pēc nodokļu nomaksas, bet Cassandra Holding Company - pat 22 centus.
Pašu kapitāla atdeves TOP60 vidējais rādītājs ir 12,84%, kas ir daudz labāks nekā TOP10 uzņēmumiem, kuriem tas ir tikai 1,3%. Atšķirība liek aizdomāties par lielo uzņēmumu aktīvu efektīvu izmantošanu. TOP10 sarakstā ir divas valsts un viena pašvaldības akciju sabiedrība, kas gan 2016.gadā, gan 2015. gadā strādāja ar zaudējumiem vai nelielu peļņu, arī citi uzņēmumi no TOP10 saraksta daļēji pieder valstij, un arī šo uzņēmumu darbības efektivitāte varētu būt augstāka.
Ilgtermiņa ieguldījumu īpatsvars aktīvos TOP60 svārstās no gandrīz 100% līdz 34%, tomēr vidēji tas ir augstā līmenī, sasniedzot 85%. Tas nozīmē, ka uzņēmumi ir ieinteresēti paturēt to savā pārvaldībā ilgāku laiku. TOP60 uzņēmumi ir veikuši ieguldījumus izejvielās, palīgmateriālos un pamatmateriālos 106 miljonu eiro apjomā, kas ir tikai 0,8% no ilgtermiņa ieguldījumiem. Tāda pati situācija ir arī ar īstermiņa ieguldījumiem gatavos ražojumos un preču pārdošanā - 111,4 miljoni eiro, kas veido 0,8% no ilgtermiņa ieguldījumiem un 2,2% no apgrozījuma.
Vidēji katrs TOP60 uzņēmums valsts budžetā nodokļu veidā ir samaksājis 10,9 miljonus eiro, kas veido 5% no ilgtermiņa ieguldījumiem un 12,9 tūkst, eiro uz katru darbinieku.
Publicēts laikrakstā "Dienas Bizness" 01.12.2017.