Foto: Toms Grīnbergs, LU Komunikācijas departaments.

Latvijas Universitāte (LU) uzsāk īstenot LU Attīstības programmu ar lielu ietekmi. Tās pilotprojekta laikā vēl šogad Universitātē tiks realizētas 11 nozīmīgas pētniecības iniciatīvas, kuru mērķis ir risināt globāli un Latvijai aktuālus izaicinājumus. Trīs pētniecības projektus vadīs LU Ekonomikas un sociālo zinātņu fakultātes (ESZF) pārstāvji.

Attīstības programmas ir radītas, lai veicinātu LU akadēmisko struktūrvienību sadarbību un piesaistītu sabiedrības uzmanību nozīmīgām, zinātniskos pētījumos balstītām iniciatīvām. Atbalstītie projekti sniegs būtisku ieguldījumu Latvijas sabiedrības un ekonomikas attīstībā, vienlaikus sekmējot zinātnes izcilību un inovācijas.

“Esam gandarīti par lielo pētnieku atsaucību un iesniegto projektu kvalitāti, kas apliecina Latvijas Universitātes vēlmi un spēju iesaistīties nacionāli un globāli nozīmīgu jautājumu pētniecībā. Šo projektu rezultāti ne tikai sniegs devumu zinātnes attīstībā, bet arī piedāvās vērtīgus risinājumus Latvijas ekonomikas izaugsmes veicināšanai un ANO ilgtspējas mērķu sasniegšanai," norāda LU rektors profesors Gundars Bērziņš.

Pilotprogrammas kopējais budžets ir vairāk nekā 530 tūkstoši eiro, katram atbalstītajam projektam piešķirts līdz 50 000 eiro. Katra projekta ilgums paredzēts līdz sešiem mēnešiem. Iniciatīvas fokusējas uz diviem galvenajiem virzieniem – zinātnes izcīlības veicināšanu un tautaismniecības izaugsmes un vajadzību risināšanu. Projekti izvēlēti, balstoties uz atbilstību vienai no deviņām stratēģiskajām tēmām, kas ietver cilvēkkapitāla attīstību, tehnoloģisko progresu, klimata pārmaiņu mazināšanu, finanšu sistēmas attīstību un citus sabiedrībai būtiskus jautājumus.

Trīs pētniecības projektus īstenos LU ESZF pētnieki. Profesores Innas Romānovas vadītā pētnieku grupa izvērtēs Latvijas kapitāla tirgus potenciālu pēc Latvijas uzņēmumu klasteru analīzes, ekspertu vērtējumu un normatīvā regulējuma izpētes.

Zinātnieki profesores Ramonas Rupeikas- Apogas vadībā izstrādās efektīvas politikas un izglītības programmas, kas veicinās finanšu pratību un pensiju sistēmas ilgtspēju Latvijā, savukārt doktora zinātniskā grāda pretendente Malvīne Stučka vadīs pētniecības projektu ilgtspējīga nodarbinātības regulējuma pašvaldībās un to darbinieku pārcelšanas sistēmas pilnveidei.

Ar visu atbalstīto LU projektu sarakstu interesenti aicināti iepazīties LU portālā: “LU Attīstības programmas ar lielu ietekmi pilotprojekti 2025”.

Dalīties