Foto: Arnolds Auziņš, Latvijas Radio.

ASV prezidenta Donalda Trampa patlaban īstenotā ekonomiskā politika satricinājusi pasaules tirgus, tā nodēvēta pat par tarifu kariem. Bet kāds tad būtībā ir ASV prezidenta plāns, ko viņš īsti cenšas ar to panākt?

Latvijas Universitātes Ekonomikas un sociālo zinātņu fakultāte dekāns prof. Jānis Priede Latvijas Radio 1 raidījuma “Krustpunktā” lielajā intervijā paskaidro: “Tramps ļoti rūpīgi cenšas īstenot pirms vēlēšanām solīto programmu.” 

Prof. Jānis Priede, izskaidrojot ASV prezidenta Donalda Trampa plānu, uzsver: “Trampa viens nozīmīgs uzdevums ir saistīts ar iekšpolitiku – ar ārējo parādu. Pēdējo 20 gadu laikā tas ir strauji audzis, sasniedzot 36 triljonus ASV dolāru (Ķīnai – 16 triljoni, Japānai – 13 triljoni), tā finansēšana pērn izmaksājusi vienu triljonu. Otra galvenā komponente ir tirdzniecības nesabalansētība. Tramps acīmredzot ir izdomājis pamēģināt mehāniski izlīdzināt spēles noteikumus, uzliekot tarifus, mākslīgi sadārdzinot importu, tā mēģinot palielināt vēlmi Amerikā uz vietas pašiem ražot vairāk. Atgriezt ražošanu pašā Amerikā!”

Arī pašā ASV tiek sperti radikāli soļi – valdības neracionālo izdevumu samazināšana, ārvalstu programmu finansējuma mazināšana un valsts pārvaldes tehnoloģiska modernizēšana. Tas atbrīvo darbaspēku, kas var noderēt privātajam sektoram. Prof. Priede norāda, ka Amerikas plāna mērķis nav atjaunot zemākas pievienotās vērtības darba vietas – ražot rotaļlietas vai šūt kedas. ASV ilgtermiņa mērķis ir stratēģisko nozaru attīstība, tostarp pusvadītāju, retzemju minerālu, farmācijas, IT, mākslīgā intelekta, elektro un kosmosa tehnoloģiju attīstība, tātad augsti automatizētu ražošanu.

Šai neskaidrībai par to, kas būs, ir arī cits aspekts, uz ko trāpīgi norāda J.Priede: “Pirmajā pusgadā, kad tiek sperti radikālie soļi un ir neskaidrība tirgos, ASV sakārto savu iekšējo saimniecību, noris starptautiskās tirdzniecības pārrunas. Neskaidrībā pieaug pieprasījums pēc ASV obligācijām, un ASV var savu ārējo parādu pārfinansēt lētāk.”

J.Priede pozitīvi raugās uz ASV un Eiropas tarifu jautājuma iespējamo rezultātu. Viņš saka: “ASV tirdzniecībā ar Eiropu rezultāts ir par labu Eiropai. Domāju, ka ar Eiropu vienosies par labu darījumu – pārskatīs nosacījumus. Amerikāņi vēlas iegūt lielu darījumu enerģijas jomā, attiecībā uz sašķidrināto dabasgāzi, kam Eiropa varētu piekrist, mazinot atkarību no Krievijas energoresursiem. Tirdzniecība starp Ameriku un Eiropu ir ļoti laba, un, ja mēs sāktu to eskalēt, tas kaitētu abiem reģioniem.”

Klausies un skaties visu interviju Latvijas Radio “Youtube” kanālā! 

Dalīties