
EP PA prezidents Teodors Rusopuls (Theodoros Rousopoulos) vieslekcijā LU ESZF uzrunājot studentus, īpaši uzmanību pievērsa EP konvencijai par mākslīgo intelektu un cilvēktiesībām, demokrātiju un tiesiskumu, jo MI skar mūsu laikmetu un jauno paaudzi jo īpaši. “Eiropas Padome šobrīd ir vienīgā globālā organizācija, kas strādā pie mākslīgā intelekta jautājumiem, īpaši pie tā riskiem un iespējamas ļaunprātīgas izmantošanas,” norādīja T. Rusopuls. “Protams, viss vēl nav ideāli, taču svarīgākais ir tas, ka cenšamies novērst pierādījumu sagrozīšanu vai mākslīgā intelekta izmantošanu pret cilvēkiem.”
Par šo konvenciju ir bijušas plašas diskusijas. Tā ir pieņemta un pērnruden parakstīta no Eiropas Savienības dalībvalstu puses, kā arī to atbalstījušas tādas valstis kā, piemēram, ASV. T. Rusopuls teica, ka svarīgāk par konvencijas parakstīšanu ir, - vai mēs sekosim šīm vadlīnijām. Konvencijā izvirzīti vairāki priekšnoteikumi, kā aizsargāt sabiedrību.
“Viens no būtiskākajiem punktiem - valstīm, kas jau parakstījušas konvenciju, ir pienākums izveidot mehānismu, kas ikdienā uzraudzīs problēmas, kas rodas no mākslīgā intelekta ļaunprātīgas izmantošanas,” skaidroja EP PA prezidents. “Tas ir milzīgs izaicinājums mūsdienās, jo tie, kuri vēlas iejaukties citu valstu lietās, vairs ne vienmēr izmanto tradicionālos ieročus (armiju vai aviāciju). Tā vietā var izmantot intelektuālus ieročus — mākslīgo intelektu. Šo draudu spilgts piemērs ir pēdējās desmitgades notikumi, kad sastopamies par kiberkaru.”
EP PA prezidents T. Rusopuls vieslekcijā izskaidroja arī EP un tās PA sastāvu un darbības principus, to ikgadējo sesiju nozīmi. Tā kā T. Rusopuls pārstāv Grieķijas parlamentu, viņš minēja piemērus no savas dzimtenes par to, kā valdošo partiju nomaiņa ietekmē politisko procesu valstī, kur 25 gadu laikā nomainījušās deviņas valdības. Viesis ar lekcijas klausītājiem dalījās arī atmiņās un atziņās, kas gūtas vairāk nekā 20 gadus strādājot par žurnālistu politikas jomā, kā arī dibinot pirmo privāto radio un televīziju Grieķijā.
T. Rusopuls uzsvēra arī katra cilvēka nozīmi demokrātijā. Tai ir nepieciešama ikviena no mums aktīva līdzdalība.
Vieslekcija bija ieplānota ESZF maģistra studiju programmā "Eiropas studijas un ekonomiskā diplomātija”, bet arī atvērta arī citu programmu studentiem. T. Rusopuls Latvijā ieradās divu dienu oficiālā vizītē, kuras laikā tikās ar Saeimas priekšsēdētāju un citām valsts amatpersonām.