
Pētījumā tiek apzinātas gan esošās diasporas ieguldījumu formas, gan strukturālie šķēršļi, kas kavē diasporas iesaisti Latvijas ekonomikas izaugsmē. Pētnieki analizē arī diasporas iespējas kļūt par stratēģisku partneri tiešo ārvalstu investīciju piesaistē, inovāciju attīstībā un zināšanu pārnesē.
“Diaspora nav tikai kultūras vai emocionālās piederības simbols. Tā ir arī globāli aktīva un ekonomiski kompetenta kopiena, kuras ieguldījumi var būtiski stiprināt Latvijas ilgtspējīgu attīstību,” uzsver pētījuma vadītāja, LU ESZF tenūrprofesore Inta Mieriņa.
Pētījuma laikā zinātnieki īstenos vairākas pētniecības aktivitātes, tostarp padziļinātas intervijas ar valsts un diasporas institūciju pārstāvjiem, uzņēmējiem un ekspertiem, diasporas profesionāļu aptauja, kā arī fokusa grupu diskusijas ar potenciālajiem un esošajiem diasporas investoriem. Pētījuma rezultāti sagaidāmi 2025. gada novembrī.
Latvijas diasporas ekonomisko ieguldījumu iespēju izpētes mērķis ir kartēt iespējamo ieguldījumu apjomu, motivāciju, investīciju formas un šķēršļus, kā arī izstrādāt konkrētus politikas ieteikumus diasporas investīciju stimulēšanai nākotnē.
Līdzšinējie pētījumi norāda, ka viena no būtiskākajām problēmām ir sistemātiskas statistikas trūkums – pašreiz Latvijā nav pieejamu datu, kas ļautu identificēt ar diasporu saistītus ieguldījumus. Tāpat būtiski ir vairot un stiprināt informācijas pieejamību, uzticēšanos institūcijām un izstrādāt konkrētus investīciju instrumentus, kas piemēroti diasporas specifikai.
Pētījuma rezultāti noderēs par pamatu jaunas paaudzes diasporas politikas veidošanai, iezīmējot konkrētus soļus, kā diasporu veiksmīgāk iesaistīt Latvijas tautsaimniecības un inovāciju attīstībā.
LU ir nacionāls līderis diasporas, migrācijas un transnacionālās sadarbības pētniecībā, nodrošinot akadēmiski pamatotus risinājumus sabiedrības attīstības vajadzībām.