18.novembra vakarā, neilgi pēc svētku uguņošanas, mēs, politikas zinātnes studenti, ērti iekārtojāmies autobusā, lai dotos ceļā uz Greifsvaldi - nelielu studentu pilsētu Vācijā.
Jau sešus gadus pēc kārtas studenti, kuri ir izvēlējušies apgūt kursu „Demokrātijas modeļi” pie profesora Jura Rozenvalda, dodas uz Greifsvaldes universitāti. Ceļš bija tāls, bet tā vērts. Galamērķī mūs sagaidīja Greifsvaldes universitātes pasniedzējs Stefans Everts (Stefan Ewert), kurš iepazīstināja ar turpmāko dienu programmu. Neskatoties uz nogurumu, kas parasti piemeklē pēc nepilnām 20 stundām autobusā, devāmies līdzi vietējiem studentiem uz teātri un nelielu kafejnīcu, lai atzīmētu mūsu ierašanos Greifsvaldē. Jāsaka, ka vācieši mūs sagaidīja tiešām jauki, un jau pirmajā vakarā varēja pateikt, ka brauciens būs izdevies.
Otrā diena iesākās daudz nopietnāk. Sākumā neliela ekskursija pa pilsētu un unversitāti, bet vēlāk ķērāmies klāt galvenajam brauciena uzdevumam – grupu darbam. Greifsvaldes Universitātes Politikas zinātnes un komunikācijas zinātnes institūta studenti apgūst līdzīgu kursu, kā mūsu fakultātes studenti, kura ietvaros iepazīstas ar daudzveidīgajām demokrātijas teorijām. Brauciena galvenais mērķis ir padziļināt studentu zināšanas par lekcijās apgūtajām demokrātijas teorijām, kā arī sniegt studentiem iespēju paplašināt savu starptautisko pieredzi, uzlabot angļu valodas zināšanas, kā arī saliedēt kursa kolektīvu.
Studenti tika sadalīti jauktās grupās, tādējādi veicinot ciešāku sadarbību starp abām universitātēm. Katrai grupai tika piešķirta kāda demokrātijas teorija, kuras ietvaros bija jāizvirza izpētes jautājumi par aktuālu problēmu. Izvirzītajai problēmai bija jākļūst par bāzi Kembridžas formāta diskusijai, kas būs mūsu sadarbības gala rezultāts. Grupu darbā mums nebija nekādu striktu ierobežojumu, varējām paši plānot savu laiku, kā arī izvēlēties piemērotāko vietu prātošanai un ideju apmaiņai. Varējām doties uz bibliotēku, palikt kādā no universitātes auditorijām vai diskutēt pie kafijas tases.
Nākamā diena iesākās agri, jo priekšā bija apmēram 3 stundu brauciens uz Berlīni, kur mums bija brīnišķīga iespēja ne tikai apskatīt Bundestāgu, bet arī tikties ar kristīgo demokrātu partijas deputāta sabiedrisko attiecību pārstāvi un uzzināt daudz vērtīga par Vācijas parlamenta darbu. Tā bija tik tiešām vienreizēja iespēja, par kuru jāsaka paldies Greifsvaldes universitātes pasniedzējiem.
Pēdējā dienā mums tika dota iespēja grupu darbā salikt pēdējos punktus uz „i”- precizēt izpētes jautājumu, papildināt literatūras sarakstu, kā arī sadalīt pienākumus un vienoties par tālāko komunikācijas veidu, ņemot vērā to, ka mūs šķir attālums. Kad tas bija paveikts, bija pienācis laiks brauciena noslēdzošajai daļai – grupu prezentācijām. Tas bija lielisks brīdis, kad parādīt, ko esam paveikuši. Pasniedzēji mums uzdeva jautājumus un sniedza padomus, lai darba gala rezultāts, kuru varēsim novērtēt šīs nedēļas beigās, kad Vācijas studenti ieradīsies mūsu fakultātē, būtu pēc iespējas labāks.
Rezumējot pāris dienās piedzīvoto, jāsaka, ka brauciens uz Greifsvaldi bija tiešām vērtīgs vairāku iemeslu dēļ. Pirmkārt, tā ir pieredze – gan komunikācijā ar citu valstu jauniešiem, gan komandas darba veidošanā. Otrkārt, ir radusies vēl lielāka izpratne, kā arī interese par kursa ietvaros apgūtajām demokrātijas teorijām. Visbeidzot, esam nodibinājuši vērtīgus kontaktus, kas var noderēt arī nākotnē.
Tagad ar nepacietību gaidām Greifsvaldes studentus, kuri mūsu fakultātē ieradīsies 4.decembrī, lai sāktu projekta beidzamo fāzi – grupu diskusiju.
Teksts: Renāte Rumbina