Apgāda “Zinātne” nesen klajā laistajā zinātnisko rakstu krājumā “Imants Ziedonis. Piederības meklējumi, brīvības treniņš” iekļauti vairāki komunikācijas zinātnes maģistrantu raksti. Tajos aplūkots atvadu rituāls no dzejnieka Imanta Ziedoņa Rīgas publiskajā telpā, medijos un sociālajos tīklos 2013. gada martā. Pētījumu pamatā rituālkomunikācijas un “mediju notikuma” teorētiskās pieejas.

 

Krājumā lasāms Evitas Miķelsones un Betijas Turlajas raksts par Imanta Ziedoņa izvadīšanas publisko rituālu Rīgā. Tajā aplūkoti šā rituāla galvenie veidi un elementi, kas novēroti Rīgas ielās, Doma laukumā, Doma baznīcā un pie Imanta Ziedoņa dzīvesvietas. Secināts, ka dominējošie rituāla elementi – ziedi, svecītes, laikapstākļi un Doma laukumā novietotais ekrāns. Atvadu rituāla novērojums vēsta, ka 2013. gada 6. martā notikušās publiskās atvadas no Imanta Ziedoņa bija būtisks Latvijas kultūrdzīves notikums un tautas saviļņojuma brīdis, kurā tika pieminēts un godināts dzejnieks.

 

Linda Kraule un Everita Lūse iztirzā atvadu rituāla no Imanta Ziedoņa atspoguļojumu Latvijas presē. Tajā analizēti gan nacionālie laikraksti, gan nedēļas žurnāli un bulvārprese, kā arī presē publicētās fotogrāfijas. Secināts, ka latviešu izdevumos atvadas no Imanta Ziedoņa ir “mediju notikums”, savukārt krievvalodīgajā presē tām veltīta maza vērība un atvadas no dzejnieka nekļūst par “mediju notikumu”.

 

Imanta Ziedoņa bēru atspoguļojumam “Latvijas Radio” un “Radio 101” veltīts Kārļa Dagiļa un Betijas Turlajas raksts. Tajā analizētas radio programmās notikušās izmaiņas. Secināts, ka gan sabiedriskajā radio, gan komercradio atvadīšanās no Imanta Ziedoņa ieņēma būtisku vietu un ļāva tūkstošiem cilvēku paralēli savām ikdienas gaitām sekot līdzi šim nozīmīgajam notikumam. Abos analizētajos medijos dzejnieka bēres bija “mediju notikums”.

 

Betija Turlaja un Evita Miķelsone aplūko atvadu no Imanta Ziedoņa ietekmi uz LTV1, LNT un TV3 mediju dienaskārtību. Autores norāda, ka visu analizēto televīzijas kanālu programmās bija iekļauti raidījumi, kuros tika godināts dzejnieks. Visilgākais Imantam Ziedonim veltīto raidījumu raidlaiks bija LTV1. LTV bija vienīgā televīzija, kam tika dota tiešraides translācijas atļauja no galvenās atvadu ceremonijas vietas – Doma baznīcas. Visu kanālu raidījumu priekšplānā bija izvirzītas sabiedrībā zināmu personu izjūtas un atmiņas. Tas arī liecina, ka ievērojamu personu bēres iegūst populārās kultūras nokrāsu, apmierinot skatītāju ziņkāri par slavenību dalību atvadās, viņu emocijām un tērpiem.

 

Savukārt Imanta Ziedoņa bēru atspoguļojuma interneta portālos salīdzinošo analīzi veica Aļona Ivanova, Evisa Ērmiņa, Gunita Gailāne un Elīna Gulbe. Rakstā iztirzāti interneta mediji “Delfi”, “Tvnet”, “Apollo”, “Diena.lv”, “Nra.lv” un “Ir.lv” 2013. gada 6. martā. Secināts, ka visos portālos kā notikuma centrs attēlots Doma laukums un Doma baznīca, kur notika bēru ceremonija. Latviešu interneta medijos Imanta Ziedoņa bēres atspoguļots kā galvenais notikums. Savukārt krievu interneta portālu redakcionālā politika ir atšķirīga, – tajos atvadas no dzejnieka neparādās svarīgāko ziņu sadaļā, netiek īpaši izceltas un ātri pazūd no ziņu pirmajām lapām. Autores arī uzsver, ka, neraugoties uz atšķirībām dažādos interneta portālos, jāatzīst – atvadas no Imanta Ziedoņa uzskatāmas par Latvijas interneta mediju rituālu un “mediju notikumu”.

 

Edgara Bībera, Jūlijas Ņikitinas un Raiva Vilūna raksta uzmanības centrā Imanta Ziedoņa bēru diena sociālajos tīklos “twitter.com”, “draugiem.lv” un “youtube.com” un to lietotāju reakcijas. Autori norāda, ka sērošana virtuālajā vidē ir kļuvusi par lielas sabiedrības daļas normu un vispārpieņemtu praksi. Par to vēsta arī Imanta Ziedoņa nāves un bēru dienas apspriešana sociālajos tīklos, kad lietotāji, izmantojot digitālās iespējas, pauda skumjas un sēras par dzejnieka aiziešanu un dalījās atvadu pasākuma novērojumos. Pētījuma rezultāti liecina, ka no visiem analizētajiem sociālajiem tīkliem lielākā aktivitāte bija vērojama mikroblogošanas vietnē “twitter.com”, kas visdrīzāk skaidrojams ar tā augsto pieejamības līmeni un lietošanas vienkāršību.

 

Krājuma “Imants Ziedonis. Piederības meklējumi, brīvības treniņš” zinātniskā redaktore profesore Ausma Cimdiņa norāda, ka komunikācijas zinātnes maģistrantiem kopīgiem spēkiem “izdevies Imanta Ziedoņa bēres raksturot kā spilgtāko un emocionāli piesātinātāko 21. gadsimta sākuma atvadu rituālu Latvijā”.

 

Jāpiebilst, ka krājumā ietvertie pētījumi pirmo reizi tika prezentēti LU, Latvijas Zinātņu akadēmijas un Rīgas Latviešu biedrības rīkotajā starptautiskajā zinātniskajā konferencē “Imants Ziedonis. Piederības meklējumi, brīvības treniņš”, kas notika Latviešu biedrības namā 2013. gada 8. un 9. maijā.

 

Jāpiebilst arī, ka maģistranti – Imanta Ziedoņa atvadu rituālam veltīto rakstu autori – jau kļuvuši par LU komunikācijas zinātnes maģistriem un maģistra diplomus saņēma Sociālo zinātņu fakultātes izlaidumā 2014. gada 26. jūnijā LU Lielajā aulā.

 

Dalīties