4. septembrī Latvijas Universitātes Sociālo zinātņu fakultātē tika rīkota īpaša lekcija pirmā kursa studentiem Kā ar pagātni uzrunāt nākotni?, kuras laikā UNESCO Latvija ģenerālsekretāres pienākumu izpildītāja Baiba Moļņika studentus iepazīstināja ar UNESCO darbības pamatprincipiem un vairāk pastāstīja par jaunu UNESCO projektu Baltijas ceļa stāsti, kura realizēšanā aicināts piedalīties ikviens no mums.

 

Lekcijas otrajā daļā LU SZF profesore Vita Zelče studentus iepazīstināja ar mutvārdu vēstures un dzīvesstāstu pētniecības metodēm un unikālajām pētnieku veidotajām kolekcijām Latvijā un ārpus tās. Prof. Zelče uzsvēra, ka mums šodien ir jāapzinās, cik svarīgi ir savākt vēstures stāstus no cilvēkiem, kuri ir bijuši klāt konkrētos vēstures notikumos, jo neizstāstītais aiziet kopā ar cilvēkiem, savukārt izstāstītie stāsti ļauj mums apzināties to, caur ko ir gājuši mūsu senči un dziļāk izprast savu vēsturi.

 

Šogad aprit 25 gadi kopš vērienīgās Baltijas valstu demonstrācijas, kuras laikā vairāk nekā miljons cilvēku sadevās rokās, lai veidotu 600 km garu cilvēku ķēdi caur trim Baltijas valstīm, vienojot Igauniju, Latviju un Lietuvu centienos pēc brīvības, tāpēc projekts Baltijas ceļa stāsti aicina atcerēties šos notikumus un izstāstīt katram savu stāstu mājas lapā www.thebalticway.eu

 

Kā norādīts UNESCO Latvija mājas lapā, šī projekta mērķis ir veicināt sabiedrības izpratni par Baltijas ceļa notikumiem caur dzīvo vēsturi – Baltijas valstu iedzīvotāju stāstiem. Apkopotie stāsti būs pieejami interneta platformā www.thebalticway.eu, kur visa gada garumā ikviens sociālo tīklu lietotājs caur savu lietotāja profilu varēs pievienoties virtuālajam Baltijas ceļam, iesaistīties daudzveidīgās virtuālās sociālo tīklu aktivitātēs, iegūt aktuālo informāciju par Baltijas ceļa 25. gadadienas aktivitātēm un projektu, kā arī publicēt savu Baltijas ceļa stāstu.

 

Visi projekta laikā pēc speciāli izstrādātas formas dokumentētie stāsti tiks apkopoti Baltijas ceļa 25. gadadienai veltītā kolekcijā, kas kā zīmīga mantojuma daļa glabāšanai tiks nodota Latvijas Nacionālajā vēstures muzejā. 25 spilgtākie stāsti Latvijā, Lietuvā un Igaunijā tiks apkopoti Baltijas ceļa 25. gadadienai veltītā publikācijā. Lai veicinātu kvalitatīvu materiālu apkopošanu, projektā līdzdarbosies Latvijas un ārvalstu eksperti, sniedzot metodiskus padomus liecību apzināšanā un dokumentēšanā.

 

 

Dalīties