Pagājušā mācību gada nogalē, jūnija sākumā EVF Tūrisma un viesnīcu vadības (TVV) studiju virziena 2. un 3.kursa studenti un pasniedzēji ar ārējo organizāciju atbalstu devās studiju-pētnieciskajā braucienā uz Šveici. Studiju brauciena galvenais mērķis bija veikt Šveices iedzīvotāju aptauju, lai izpētītu Latvijas kā tūrisma galamērķa tēlu un tūrisma zīmola atpazīstamību šajā valstī, kā arī Šveices iedzīvotāju kā potenciālo tūristu patērētājuzvedības īpatnības. Tika aptaujāti vairāk nekā 500 šveiciešu.
Otrs studiju-pētnieciskā brauciena mērķis bija dažādu Šveices tūrisma objektu un specifisku tūrisma produktu iepazīšana un izpēte, to funkcionēšanas, pozitīvo un negatīvo aspektu analīze. Studenti un pasniedzēji viesojās Lucernas Tūrisma biroja pasākumu un konferenču nodaļā, kur semināra laikā iepazinās un diskutēja par konferenču tūrisma attīstības panākumiem šajā pilsētā. Rocksresort viesnīcu kompleksā Lāksā studentiem bija iespēja iepazīties ar pieredzi specifiska tūrisma produkta izveidē un virzīšanā tirgū.
Citas studiju-pētnieciskās aktivitātes bija iepazīšanās ar pieredzi tūristu piesaistei izmantojot Šveicei raksturīgo produktu ražošanas procesu. Siera ražošanas tehnoloģiskā procesa un šokolādes fabrikas apmeklētāju centri Šveices mazpilsētiņā Grujerē bija lieliski piemēri tam. Apmeklējot Trimmelbahas ūdenskritumu kaskādi, Āres aizu, kalnu pacēlāju sistēmu Firsta kalnā studenti iepazina un analizēja tūrisma infrastruktūras elementus dabas objektos.
Iepriekšējā gadā līdzīgu pētījumu TVV studiju virziena studenti un pasniedzēji veica Vācijā, Meklenburgas-Priekšpomerānijas federālajā zemē ar Baltijas-Vācijas Augstskolu biroja finansiālu atbalstu.
Studentu pētījumu rezultāti ir noderīgi un izmantojami Ekonomikas ministrijas Tūrisma attīstītības valsts aģentūras marketinga aktivitātēs mērķtirgos, iegūtie pētījumu rezultāti tika atspoguļoti divos docētāju un vienā studentu ziņojumā LU 70.zinātniskajā konferencē, studenti ar pētījumu rezultātiem uzstājās konferencēs Greifsvaldē (Vācijā) un Vidzemes Augstskolā. Pētījumu rezultāti un iegūtā studiju-pētnieciskā brauciena pieredze izmantota vairāku bakalaura un kursa darbu izstrādāšanā, patstāvīgu praktisko pētījumu realizācijā studiju procesā.
Par darbu, pieredzi un emocijām stāsta TVV studiju virziena 4.kursa studentes:
Ieva Reijere: „Studiju brauciens, kas tika organizēts mūsu fakultātes tūrisma studiju virziena studentiem, šogad veda uz Šveici. Iepriekšējā studiju gadā līdzīgā braucienā devāmies uz Vāciju. Abi šie braucieni deva neatsveramu pieredzi. Gan Šveicē, gan iepriekšējā gadā Vācijā tika aptaujāti cilvēki par viņu ceļošanas paradumiem, viņu viedokli par Latviju u.c. Darbs nebija viegls, bet interesants. Pirmkārt, tāpēc, ka varējām uzlabot savu komunikācijas prasmi, runājot gan angliski, gan vāciski, kas ir nozīmīgi, jo, manuprāt, lai strādātu šajā nozarē, cilvēkam ir jābūt sabiedriskam, jāprot kontaktēties ar cilvēkiem. Otrkārt, radās iespaids par Šveices iedzīvotājiem – viņi ir kompetenti, inteliģenti, nosvērti, tomēr labprātāk vēlējās runāt un pildīt anketas, kas bija vācu valodā. Jaunieši, protams, bija atvērtāki un ļoti labi pārzināja arī angļu valodu. Treškārt, mums bija iespēja apmeklēt vairākas pilsētas, piemēram, Cīrihi, Berni, Friburgu, Lucernu, Tūnu u.c., kā arī mazas pilsētas kalnos, apskatījām kultūrvēsturiskas vietas un dabas objektus, apmeklējām siera un šokolādes ražotnes, bijām kalnu ekskursijā, kur visi kopā baudījām pikniku un neierasto kalnu gaisotni un vēl, un vēl. Piedzīvojums bija braukt ar pacēlāju augstu kalnos, redzot, kā zaļā zāle paliek arvien baltāka, jo to pārklāj sniegs.
Ļoti patika dzīvošana mazā viesu mājā kalnu pakājē, kur varējām baudīt mieru un klusumu pēc garajām, bet aizraujošajām ekskursiju dienām. Pēc brauciena ieguvu gan jaunus draugus, gan jutu, ka esošais kolektīvs no dienas dienā aizvien vairāk satuvinās. Spilgtākais, kas palicis atmiņā, ir pēdējā diena, ko pavadījām pie Tūnas ezera – pasakains skats, zvilnot ezera krastā, peldoties un izbaudot pēdējos mirkļus Šveicē. Darbs bija padarīts, cilvēki aptaujāti, daudz kas redzēts un atlika tikai atpūsties un ne par ko nedomāt. Šī ir lieliska iespēja, kā paplašināt savu redzesloku, atpūsties pēc garā studiju gada un iegūt jaunus iespaidus. Patika, ka brauciena plānošanā studenti varēja piedalīties arī paši, sagatavojot pilsētu apskates ekskursijas un iejūtoties gidu lomā.”
Indra Bāre: „Tā kā esmu ceļojusi samērā maz, uzzinājusi par iespēju doties šajā studiju braucienā uz Šveici, nodomāju, ka to nu gan nepalaidīšu garām. Zināju, ka veikt pētījumu nebūs viegli, tomēr, vēlme apskatīt šo valsti bija daudz lielāka.
Koferis tika sakrāmēts ilgi pirms paša brauciena, jo ļoti tam gatavojos. Satraukums bija milzīgs. Tas pagaisa, kad iesēdos minibusā, kurš jau bija pilns ar kursa biedrenēm. Ceļojums varēja sākties.
Pats brauciens bija garš, tomēr neteikšu, ka ļoti nogurdinošs, jo katrā valstī, kaut gan tikai garāmbraucot, bija daudz ko redzēt un ļoti labi varēja redzēt, cik atšķirīga ir katra valsts, kurai braucām cauri (Lietuva, Polija, Vācija) – sākot ar ainavu un beidzot ar ēkām un pat tualetēm.
Visvairāk elpa, protams, aizrāvās, kad iebraucām Šveicē. Braucot uz naktsmītni, nevarēja īsti neko saskatīt, jo ārā jau bija tumšs, tomēr viss atspoguļojās sajūtās, kas pārņēma braucot pa ceļiem, kas bija vienos līkumos, un aizkritušajās ausīs, braucot augstāk kalnā.
Šveice šobrīd ir atstājusi vislielāko iespaidu no valstīm, kurās esmu bijusi (pat par Ēģipti). Daba bija tik bagātīga, ka katru dienu fotografējām vienus un tos pašus skatus, jo katru dienu mums no jauna aizsitās elpa par visu skaisto, kas bija mums apkārt. Zināju tikai to, ka priecājos, ka biju izmantojusi šo iespēju.
Protams, bija jāveic arī pētījums. Iesākumā man bija ļoti grūti saņemties iet cilvēkiem klāt un lūgt, lai aizpilda anketas. Sevišķi smagi bija pirmajās reizes, jo bija daudz atraidījumu, arī pati jutos nedroša par sevi (vēl jo vairāk zinot to, ka kolēģes bija savākušas vairāk aizpildītās anketas), taču tas nebija uz ilgu laiku. Ātri vien spēju iemanīties un izvērtēt labākās metodes, kā likt respondentam aizpildīt anketu, un, protams, neķert kreņķi par atraidījumiem. Anketēšana, protams, man kā studentam nav sveša lieta, tomēr ir grūtāk veikt aptauju citā valstī, nepazīstamā vietā.
Kopumā varu teikt to, ka ieteiktu katram izmantot šādu iespēju, priecājos, ka pati šo iespēju izmantoju, jo ieguvu jaunu pieredzi, jaunus iespaidus un pozitīvas emocijas.”
Sandija Fišere: „Studiju brauciens uz Šveici bija neaizmirstams piedzīvojums un fantastiska pieredze.
Vēl joprojām, pārskatot bildes, neticas, ka es tomēr tur biju un tajā brīdī iestājas patiesi liels lepnums par sevi. Tas viss bija tik labi, ka šī brīža neticība, ka tas bijis, rodas tāpēc vien, ka šis brauciens pagaisa par ātru.
Dodoties uz šo valsti individuālā ceļojumā, es noteikti nebūtu redzējusi tik daudz, kā redzēju šī studiju brauciena laikā, jo no savas dzīves vietas mēs devāmies līdz pat 300 km rādiusā, līdz ar to šajās 6 dienās es redzēju gandrīz visu Šveici no tās Rietumiem līdz Austrumiem un no Ziemeļiem līdz Dienvidiem.
Anketu vākšana tajā mirklī likās tik apgrūtinoša un negribēta nodarbe, bet patiesībā tā bija lieliska pieredze, jo cilvēks, kurš ceļ savas komunikāciju spējas svešā valstī un svešvalodā, iegūst neaizvietojamu pieredzi, kas ir daudz nozīmīgāka par tāda paša veida darbību savas valsts teritorijā.
Tā noteikti ir vienreizēja iespēja, kura ikvienam būtu jāizmanto, un lai vai kas Jūs turētu mājās, Jūs būsiet gandarīti, ja būsiet šo iespēju tomēr izmantojuši.
Maruta Kaņepa: „Atmiņas par braucienu uz Šveici vēl joprojām izraisa pozitīvas emocijas un smaidu. Skatoties bildes pat ilgās stundas ceļā, ko pavadījām minibusā, liekas kā liels piedzīvojums. Esot Šveicē mēs apskatījām vairākas pilsētas, vairākus kultūras pieminekļus, kā arī iepazinām Šveices kultūru un cilvēkus.
Jau tuvojoties Šveicei mūs sajūsmināja skaistā ainava, kas pavērās pa logu, braucot tālāk, kalni kļuva aizvien lielāki un skaistāki. Lai gan bija jau nakts un ārā tumšs, arī ceļš bija nogurdinājis, taču, paveroties skaistajiem skatiem, emocijas un saviļņojums pārņēma mūs.
Dzīvojām nelielā viesu mājā, kas, kā jau Šveicei raksturīgi, visa bija būvēta no koka. Pa mūsu istabiņas logu pavērās ļoti skaists skats tieši uz kalnu, kas priecēja katru rītu. Cilvēki, kuri mūs uzņēma bija ļoti laipni un izpalīdzīgi, sekoja līdzi visām mūsu vēlmēm, lai gan sarunāties mums bija grūti, jo labāk viņi saprata vācu valodu, taču mūsu vidū neviens īpaši labi šo valodu neprata. Mums bija iespēja paviesoties arī īstā šveiciešu ballītē ar viņiem raksturīgo mūziku un dejām, kas notika mūsu mājiņas pirmajā stāvā. Bijām pārsteigti par viņu laipnību un draudzību, daudzi vēlējās parunāties un uzzināt no kurienes mēs esam, kā mums patīk Šveicē, kādas vietas esam apmeklējuši.
Man pašai visvairāk emocijas izraisīja pastaiga pa Firsta kalna virsotni, kur pavērās neaprakstāms skats, liekas, ka kaut ko tādu rāda tikai filmās vai bildēs, bet mēs to redzējām pašu acīm. Staigājām pa sniegu, pikojāmies, redzējām nelielu sniega lavīnu – un tas viss vasaras laikā, burvīgi.
Redzējām arī vairākas pilsētas, no kurām man vislabāk patika Lucerna, kas valdzināja ar savu skaisto arhitektūru, ziediem, ezeru un pozitīvo atmosfēru, kas valdīja cilvēku vidū un mums visapkārt.
Šis bija pieredzes bagāts un ļoti skaists ceļojums, kurš izraisīja ļoti daudz un skaistas emocijas, kā arī paliekošas atmiņas.”
Linda Rudzīte un
Karlīna Gatere: „Dzirdot par iespēju doties mācību braucienā uz Šveici, ne mirkli nekavējāmies un uzreiz piekritām izmantot doto iespēju, zinot, ka brauciena laikā varēsim gan iepazīt citu valsti, gan iegūt noderīgu pieredzi.
Brauciena laikā radās izpratne par pētījumu veikšanai nepieciešamo respondentu anketēšanas gaitu. Saskārāmies ar dažādiem cilvēku tipiem un apguvām pieeju, lai gūtu atsaucību un iegūtu mums nepieciešamo informāciju. Tagad zinām, ka anketēšana šādos pētījumos ir viens no sarežģītākajiem posmiem, jo cilvēki nav tik atsaucīgi kā mums šķita sākumā. Mēs guvām lielisku pieredzi šajā ziņā, ar katru nākošo anketējamo sadarboties kļuva vieglāk, jo procesa gaitā iemācījāmies, kā pareizāk tos uzrunāt un ieinteresēt. Anketēšanas process bija ļoti noderīgs mūsu studijām tūrisma jomā, un šāda pieredze ir lielisks papildinājums teorētiskajām zināšanām.
Brauciena ietvaros apmeklējām „Rocksresort” dizaina viesnīcu Šveicē, kas bija viena no skaistākajām viesnīcām, kādu bijām apmeklējušas. Viesnīcas pārstāve veda mūs lieliskā tūrē pa viesnīcu, plaši stāstīja par tās darbību, mērķauditoriju, cenu politiku un dažādiem citiem viesnīcas vadībā svarīgiem faktoriem, kas atkal bija lieliska praktiskā pieredze attiecībā uz priekšmetiem par viesnīcu ekonomiku un organizāciju, ko apgūstam universitātē studiju procesa laikā.
Jau pirms studiju brauciena mums bija dots uzdevums veidot ekskursiju maršrutus pa apmeklējamām vietām, un brauciena laikā tās bija jāvada, tādā veidā guvām pieredzi ekskursiju rīkošanā starptautiskā, nevis tikai vietējā mērogā, ko bijām darījuši iepriekšējā semestrī. Organizējot ekskursiju izmantojām universitātē gūtās zināšanas par maršrutu veidošanu, un radās iespēja teorētiskās zināšanas pielietot praksē, kā arī novērot cilvēku reakciju uz mums kā ekskursiju vadītājiem un mēģināt atrast labāko pieeju cilvēku ieinteresēšanai.
Kopumā varam teikt, ka brauciens bija interesants ne tikai no profesionālās puses, bet pārbraucienu laikā mūsu kursa grupa iepazina viens otru tuvāk, kas turpmākajā semestrī palīdzēja dažādu darbu izstrādē, kā arī sadarbībai ar pasniedzējiem mācību procesa laikā. Neapšaubāmi, Šveice ir ļoti skaista valsts un grūto anketēšanas procesu atsvēra skaistie skati braucienu laikā.
Ja rodas iespēja doties studiju braucienā vienalga uz kuru valsti, viennozīmīgi rekomendējam šo iespēju izmantot, jo tur piedzīvoto un caur praksi iemācīto, nevarēs iegūt nekur citur.”