Donalda Trampa uzvara ASV prezidenta vēlēšanās daudziem nāca kā liels pārsteigums, pat šoks. Pēc neilgā apmulsuma brīža sekoja reakcija un tika uzdoti jautājumi – kāpēc politologi kļūdījās savās prognozēs, kas paredzēja līdzīgu cīņu vai pat otras prezidenta amata kandidātes – Hilarijas Klintones – uzvaru vēlēšanās? Kas notiks tālāk? Lai palīdzētu atbildēt uz šiem jautājumiem, ir apkopoti LU SZF Politikas zinātnes nodaļas pasniedzēju viedokļi, kas pausti masu medijos un sociālajos tīklos.

Donalda Trampa uzvara ASV prezidenta vēlēšanās daudziem nāca kā liels pārsteigums, pat šoks. Pēc neilgā apmulsuma brīža sekoja reakcija un tika uzdoti jautājumi – kāpēc politologi kļūdījās savās prognozēs, kas paredzēja līdzīgu cīņu vai pat otras prezidenta amata kandidātes – Hilarijas Klintones – uzvaru vēlēšanās? Kas notiks tālāk? Lai palīdzētu atbildēt uz šiem jautājumiem, ir apkopoti LU SZF Politikas zinātnes nodaļas pasniedzēju viedokļi, kas pausti masu medijos un sociālajos tīklos.

 

Jau 7.jūnijā Ivars Ījabs slejā žurnālam “Rīgas Laiks” rakstīja: “(…) Tādēļ es nebūt neesmu gatavs izteikt nomierinošo prognozi, ka tālāk viņš netiks, ka novembra vēlēšanās uzvarēs Latvijas interesēm daudz atbilstošākā (un divreiz šeit bijusī) Hilarija Klintone. Galu galā, krietni erudītāki Amerikas politikas eksperti vēl nesen vienā balsī stāstīja, ka Trampu noteikti neņems republikāņu rindās, ka viņš noteikti netiks pāri "superotrdienai", ka nedabūs partijas nomināciju un tā tālāk. Kas no tā sanāca, zināt paši.”

 

www.delfi.lv/news/comment/comment/ivars-ijabs-rigas-laiks-talak-vins-netiks.d

 

11.augustā Jānis Ikstens gan Twitter paziņoja, ka, ka Tramps var cerēt tikai uz brīnumu.

 

 

 

17.oktobrī Daunis Auers sākt vilkt paralēles ar Brexit.

 

 

Pie līdzīgām domām 24.oktobrī nonācis arī Ojārs Skudra.

 

 

Dienu pirms vēlēšanām – 8.novembrī – Ivars Ījabs kārtējā slejā žurnālam “Rīgas laiks”  jau raugās acīs patiesībai, ka Donalds Tramps patiešām varētu kļūt par ASV prezidentu un jau analizē iespējamos nākotnes notikumus:

“Būtu dīvaini iedomāties, ka šis impulsīvais, egocentriskais un ar publicitāti apsēstais miljardieris tagad ar nolaistu asti piekāptos valstij, kura ne tikai pamatīgi atpaliek no ASV militāri un ekonomiski, bet pēdējā laikā arī cenšas uzmesties par ideoloģiskā antiamerikānisma globālo līderi. Diez vai Kremlī kāds patiešām tic, ka Tramps Baltajā namā piekritīs Asada palikšanai Sīrijā, Krimas aneksijas atzīšanai, tūlītējai sankciju atcelšanai vai kam tamlīdzīgam. Gluži pretēji, viņš savas izpratnes robežās drīzāk varētu izvēlēties konfrontāciju, lai parādītu, ka spēj panākt no Krievijas to, kas "mīkstajam" Obamam neizdevās. Un, ņemot vērā, cik nepiekāpīgs un impulsīvs šodien ir arī Putins, sekas var būt diezgan dramatiskas. Īsi sakot, Trampa ievēlēšanas gadījumā pasaulei ir jābaidās nevis no viņa draudzības ar Putinu, bet gan no abu konfrontācijas.”

www.delfi.lv/news/comment/comment/ivars-ijabs-rigas-laiks-uz-sauras-laipas.d

 

Pienāk 9.novembris un Donalds Trumps uzvar vēlēšanās.

 

 

Jānis Ikstens atgādina par līdzīgu pašmāju politikas gadījumu, kad sabiedriskās domas aptaujas radītās prognozes ir izrādījušās kļūdainas.

 

 

Kad šoks tika pārvarēts, sākās situācijas analīze un turpmāko notikumu attīstības prognoze tieši Latvijas sakarā. Juris Rozenvalds uzskata, ka, lai gan Trampa izteikumi bijuši radikāli, reālas darbības ierobežos ASV valsts aparāta inerce

“ASV ir kā milzīgs kuģis, kura kursu nav iespējams mainīt tik viegli un ātri.”

www.tvnet.lv/zinas/viedokli/633755-kas_mainisies_latvija_ja_tramps_klus_par_asv_prezidentu

 

Ivars Ījabs uzskata, ka lielākais izaicinājums jaunajam ASV prezidentam būs sabiedrības sašķelšanās problēma.

“Ijabs pauda, ka ASV sabiedrība ir ļoti polarizēta, to apliecinot arī daudzu minoritāšu pārstāvju izteikumi par valsts pamešanu gadījumā, ja tiks ievēlēts tieši Tramps. Tāpēc Trampam tādā gadījumā būs daudz jāstrādā šī jautājuma atrisināšanā.”

 

www.la.lv/politologs-trampam-bus-daudz-jastrada-sabiedribas-polarizesanas-mazinasanai/

 

Ojārs Skudra veicis Trampa ievēlēšanas runas kopsavilkumu, kuru prezentē televīzijā RIGA TV24: “1. Tēze: Tramps pārmet, ka ASV pagājušajā gadā sedz 72% no NATO aizsardzības izdevumiem. Tramps uzskata, ka šie izdevumi citām dalībvalstīm ir jāpalielina, tātad ASV - jāsamazina. 2. Tramps retoriskā formā uzdeva pārmetošu jautājumu, kāpēc NATO, Vācija un Ukrainas kaimiņvalstis nerūpējas par Ukrainu. Kāpēc tas jādara Amerikai? 3. Kāpēc Amerika ir tie, kuri ved, vai vedīs iespējams 3. pasaules karu ar Krieviju?”

play24.lv/video/3226/trampa-runa-vetrainas-tezes-kas-jadzird-ari-latvijas-tautai

 

Ojārs Skudra LTV raidījumā “Rīta Panorāma” par ASV un Krievijas turpmākajām attiecībām pauda līdzīgu uzskatu kā Ivars Ījabs, ka abu lielvaru attiecības nevar strauji izmainīties.

“Tramps ilglaicīgi runājis par NATO un Eiropas Savienības lomu. Taču būtiski, ka Tramps ir politiķis, kura darbības atslēgvārds ir “darījums”.

“Jautājums – par ko darījums? Noslēgt darījumu starp ASV un Krieviju, kas skartu visu Eiropas Savienību vai NATO, nav iespējams,” saka Skudra. Tātad runa varētu būt tikai par kādiem konkrētiem darījumiem.”

www.lsm.lv/lv/raksts/arzemes/zinas/arpolitikas-eksperts-asv-attiecibas-ar-krieviju-nevar-kardinali-mainities.a209476/

 

Jānis Ikstens intervijā laikrakstam “Diena” vērtē to, kas novedis pie šāda vēlēšanu iznākuma.

“Mēģinot iejusties amerikāņu vēlētāju domu gaitā, es varu iedomāties arī tādu "ķēdīti": mums ir bijuši dažādi prezidenti, Bušs, Obama, it kā atšķirīgi, tomēr zināmā mērā piederīgi noteiktam profesionālu politiķu slānim, kas kopumā zina, kā jāuzvedas un kā jārunā. Un šo prezidentu darbības rezultāts ir tāds, kāds tas ir. Rodas jautājums: varbūt pamēģinām kaut ko pavisam citādu?”

www.diena.lv/raksts/latvija/viedokli/mugura-piemerojas-kresla-atzveltnei-14159611

Dalīties