U. Sukovskis informē, ka kopumā RTU studiju maksa ir nedaudz palielināta, salīdzinot ar iepriekšējo gadu, jo ir pieaugušas dažādas izmaksas, kas saistītas ar studiju procesa nodrošināšanu, piemēram, maksa par elektroenerģiju, siltumu, materiālajiem resursiem laboratorijas darbiem. Sekmēs medijpratību Vidzemes Augstskola (ViA) piedāvās divas jaunas maģistra programmas -Mediju un informācijaspratība un Virtuālā realitāte un viedās tehnoloģijas. «Abu studiju programmu saturs ir tapis sadarbībā ar darba devējiem. Sekojot līdzi tehnoloģiju un sabiedrības attīstības tendencēm, šo programmu absolventi veiksmīgi iekļausies darba tirgū un jau studiju laikā būs liels atbalsts sabiedrībai, darbojoties praksēs un lietišķajā pētniecībā,» teic ViA rektors Gatis Krūmiņš. Programmā Mediju un informācijas pratība uzmanība tiks pievērsta mūsdienu globalizētajai, digitalizētajai un mediētajai videi un tam, kā iegūtās zināšanas pielietot dažādu ar medijpratību un informācijas pratību saistītu problēmu risināšanā. Studiju programmas saturs balstās uz komunikācijas zinātnes pamatjautājumu padziļinātu apguvi kontekstā ar citu sociālo zinātņu un humanitāro zinātņu aktuālajām atziņām. Tās ietvaros studenti attīstīs izpratni par indivīdu, sabiedrības un tehnoloģijas mijiedarbības ekonomiskajiem, politiskajiem un sociālajiem aspektiem.
Savukārt programma Virtuālā realitāte un viedās tehnoloģijas sniegs zināšanas par virtuālās un papildinātās realitātes tehnoloģijām, to pielietojumu un lomu inovācijās. Tās ietvaros studentiem būs iespēja strādāt pie aktuālajiem nozares izaicinājumiem un sadarboties ar tajā strādājošajiem profesionāļiem, kas ļaus iegūt jaunas zināšanas, attīstīt prasmes un kompetences, veicot trīsdimensiju satura pārvaldīšanu, programmēšanu, modelēšanu u.c. Fokuss uz ārvalstniekiem Biznesa augstskola Turība izveidojusi vairākas jaunas studiju programmas - akadēmiskā bakalaura studiju programmu Tiesību zinātnes, profesionālā maģistra studiju programmu Biznesa psiholoģija cilvēkresursu vadībā, kā arī vairākas profesionālā bakalaura studiju programmas, tostarp Biznesa loģistikas vadība, Datorsistēmas un Starptautiskā finanšu vadība. Visu programmu apguve, izņemot Tiesību zinātnes, notiks arī angļu valodā. Programmas Biznesa loģistikas vadība īstenošanā tiks iesaistīti gan darba devēji, gan nozares speciālisti. Tās saturs veidots ar uzsvaru uz praktiskas pieredzes iegūšanu, lai absolventi spētu efektīvi vadīt un organizēt loģistikas procesus vietējā un starptautiskā mērogā. Savukārt programmas Starptautiskā finanšu vadība saturs izstrādāts, lai studenti spētu attīstīt analītisko domāšanu un spēju operatīvi pieņemt organizācijas attīstībai būtiskus lēmumus. Iegūtā profesionālā kvalifikācija sniegs zināšanas, kas nepieciešamas uzņēmuma darbības plānošanā un labākā finansēšanas veida izvēlē, ievērojot starptautisko faktoru ietekmi, analizējot un novēršot potenciālos uzņēmējdarbības riskus. Programmā Biznesa psiholoģija cilvēkresursu vadībā divos gados iespējams iegūt zināšanas un pieredzi, kas nepieciešamas uzņēmējdarbības veidošanai un cilvēkresursu vadībai, to motivēšanā un pilnveidošanā atbilstoši biznesa psiholoģijas mūsdienu tendencēm. Akadēmiskā bakalaura studiju programmas Tiesību zinātnes laikā iespējams apgūt ne tikai juridiskās izglītības pamatnostādnes, bet arī biznesa vadības pamatprincipus. Tā neparedz praksi studiju laikā, un to iespējams apgūt īsākā laika posmā (3 vai 3,5 gados) salīdzinājumā ar profesionālā bakalaura studiju programmu tiesību zinātnēs. Programmā Datorsistēmas studijas notiks angļu valodā, un to laikā būs iespējams apgūt zināšanas, kas nepieciešamas patstāvīga darba sākšanai informātikas nozarē ar ievirzi datorsistēmu arhitektūrā, programminženierijā, sistēmu analīzē, datu bāzu pamattehnoloģijās un mākslīgā intelekta pamatos.
Augstskolā norāda, ka jaunu studiju programmu veidošanā tiek ņemtas vērā darba tirgus un globālas izglītības tendences, kā arī ārvalstu augstskolu piedāvājums. Tāpat tiek izvērtēts darba devēju pieprasījums, kas ir viens no būtiskākajiem kritērijiem jaunu studiju programmu izveidē. Turība studiju programmu studiju maksu nākamajā akadēmiskajā gadā nepaaugstinās, tieši pretēji-pašlaik ir iespējams studēt kādā no tās filiālēm Liepājā, Cēsīs vai Talsos par samazinātu maksu.
Izmantos potenciālu Latvijas Lauksaimniecības universitāte (LLU) piedāvās divas jaunas studiju programmas. Pārtikas inovācijās un kvalitāte īstenos Pārtikas tehnoloģijas fakultāte. Studijas paredzētas, lai izglītotu speciālistus, kas var radīt inovatīvus un veselībai drošus pārtikas produktus. Augstākā līmeņa studijās jauna būs programma Lauksaimniecības un pārtikas biznesa vadīšana, ko īsteno Ekonomikas un sabiedrības attīstības fakultāte kopā ar kolēģiem no Igaunijas Dzīvības zinātņu universitātes un Aleksandra Stulginska universitātes (Lietuva). Studiju valoda būs angļu, tā ir pirmā Latvijā īstenotā starpvalstu programma. Katrā semestrī studijas notiks vienā no universitātēm, līdz ar to maģistranti semestri studēs Lietuvā, semestri Igaunijā un gadu Latvijā. Savukārt Rīgas Stradiņa universitāte (RSU) turpinās izmantot to potenciālu, ko sniedz augstskolas vēsturiski spēcīgi attīstītās veselības aprūpes studijas. RSU Komunikācijas fakultātē un Eiropas studiju fakultātē šogad radītas divas jaunas programmas - starpdisciplinārā maģistra studiju programma Veselības komunikācija, kā arī jaunā doktorantūras studiju programma Vadībzinātne, kurā iespējams specializēties veselības vadības jomā. Studiju maksas saglabātas iepriekšējā līmenī. DB jau ziņoja (23.05.), ka mākslas un tehnoloģiju augstskola RISEBA uzņems pirmos studentus bakalaura studiju programmā Jaunu uzņēmumu izaugsme un finansēšana. Tā ir iecerējusi piedāvāt maģistra studiju programmu Lielo datu analīze, kura sagatavos speciālistus, kas pārzina lielo datu ieguves, vadības un dažādas analīzes metodes. Abas šīs programmas pašlaik tiek licencētas. VIEDOKLIS Jāieklausās darba devējos Ruta Porniece, Latvijas Darba devēju konfederācijas (LDDK) Izglītības un nodarbinātības jomas vadītāja:
Darba devēji jau šobrīd saskaras ar ievērojamu darbaspēka nepietiekamību dabaszinātņu, inženierzinātņu un informācijas un komunikācijas tehnoloģiju jomās, apstrādes rūpniecībā, būvniecībā un citās ražojošajās nozarēs. Kaut augstskolu piedāvājums šajā jomā katru gadu papildinās, uzskatām, ka pārāk maz jauniešu izvēlas studēt eksaktās zinātnes, dabaszinātnes un absolvē izvēlētās programmas. Latvijā absolventu īpatsvars 2015. gadā zinātnes, tehnoloģiju un matemātikas jomās bija tikai 7,9% un inženierzinātņu, ražošanas un būvniecības jomās -12,5%, kas ir viens no zemākajiem ES, kamēr sociālo zinātņu absolventi veido 41,3%. Ja nepalielināsies absolventu skaits šajās jomās, Latvijas darba devējiem nāksies konkurēt par kvalificēta darbaspēka piesaisti starptautiskā līmenī. 2017. gadā darba devēji kā labākās programmas akcentējuši ar loģistiku, medicīnu, metālapstrādi, elektroniku un pārtikas ražošanu saistītas programmas, bet pieprasītākie joprojām ir programmētāji, kā arī dažādas uzņēmuma darbības atbalsta profesijas - mārketinga, finanšu, grāmatvedības. LDDK aicina jauniešus izvērtēt darba iespējas izvēlētajā profesijā un īpaši aicina jauniešus ieklausīties darba devējos. Iespējams, tieši viņu viedoklis būs izšķirošais faktors pareizā karjeras virziena noteikšanā. Publicēts laikrakstā "Dienas Bizness" 18.06.2018.