
Foto: Gatis Dieziņš
Bijušais NATO spēku Eiropā virspavēlnieka vietnieks sers Ričards Širefs 27.oktobrī apmeklēja Latvijas Universitātes Sociālo zinātņu fakultāti (LU SZF), lai prezentētu savu grāmatu “2017 War with Russia”, kā arī izklāstīja viedokli par pašreizējo drošības situāciju Eiropā un tieši Baltijas valstīs.
Lekcijas ievadā R.Širefa izskaidroja, kādēļ savā grāmatā izvēlējies atspoguļot tik dramatisku notikumu eskalāciju, kas noved pie kara ar Krieviju. Pēc autora domām, šobrīd konflikta iespējamība starp Krieviju un NATO aliansi ir augstāka, nekā jebkad iepriekš kopš Aukstā kara.
Krievijas agresija Ukrainā un Gruzijā to ir pārvērtusi no iespējamā stratēģiskā partnera par faktoru, ar ko jārēķinās, veidojot stratēģiju, stāstīja bijušais NATO stratēģiskā komandiera vietnieks, uzsverot, ka Krievijas turpmāko rīcību vairs nav iespējams viegli prognozēt.
R.Širefs pauda uzskatu, ka Krievijas agresija Baltijas valstu virzienā varētu tikt īstenota jau ļoti tuvā nākotnē, un tādēļ viņa sarakstītā grāmata ir domāta kā “modinātājs” arī Lielbritānijas un citu Rietumeiropas valstu pilsoņiem. “Lielbritānijas aizsardzība nesākas pie Doveras baltajām klintīm, bet gan Igaunijas, Latvijas un Lietuvas mežos,” sacīja bijušais komandieris.
Kā vērsties pret šiem draudiem? R.Širefs sacīja: “Mums jāiedveš sajūta, ka mēs noteikti aizstāvēsimies,” un to papildināja ar savu novērojumu: “Krievija respektē spēku un nicina vājumu. Kur tā ierauga vājumu, tā nekavējas to izmantot.” Šajā sakarā R.Širefs ieteiktu Baltijas valstīs nekavējoties izvietot vērā ņemamu militāro spēku vismaz vienas NATO brigādes lielumā, kas parasti iekļauj aptuveni 5000 karavīru. Taču arī Baltijas valstis pašas varētu rīkoties savas aizsardzības labā, izveidojot vienotu aizsardzības shēmu, kā arī pildot solījumus par aizsardzībai veltāmajiem 2% no iekšzemes kopprodukta. Pretēja rīcība var novest pie ASV sabiedrības atbalsta NATO mazināšanās.
Foto: Gatis Dieziņš
Grāmatas “2017 War with Russia: An Urgent Warning from Senior Military Command” saturs ir izdomāts, proti, tas ir veidots kā scenārijs tam, kā varētu attīstīties militārs konflikts starp NATO un Krieviju. Grāmatas pamatā ir pieredze, ko ģenerālis sers R.Širefs ir guvis NATO komandstruktūrās pirms atvaļināšanās 2014. gadā. Grāmata sniedz ieskatu tajā, kā varētu attīstīties notikumi, ja netiks ņemti vērā draudi, kurus rada Krievijas rīcība.
Ričards Širefs ir dzimis 1955. gadā Kenijā. Pēc vēstures studijām Oksfordā viņš uzsāka militāro dienestu britu armijā kā kavalērijas virsnieks. 37 militārā dienesta gadu laikā bijis komandieris dažādu dienesta pakāpju karavīriem starptautiskās operācijās – tanku vienības komandieris Persijas līča karā, trīs reizes devies uz Ziemeļīriju un pieredzējis bruņoto cīņu par tās neatkarību, iepazinis miera atjaunošanas izaicinājumus Balkānos Kosovā un Bosnijā, no 2006. līdz 2007. gadam bijis komandieris vairākās NATO dalībvalstu vienībās Irākā. Grāmatas autors regulāri papildinājis zināšanas kara mākslā un zinātnē. Strādājis Aizsardzības ministrijā un Apvienotajā štābā, piedaloties politikas veidošanā un īstenošanā. Pēdējos septiņos dienesta gadus, būdams augstākais britu ģenerālis Aliansē, ieņēmis NATO Ātrās reaģēšanas spēku komandiera, NATO spēku Eiropā virspavēlnieka vietnieka un NATO stratēģiskā komandiera vietnieka amatus.