
Latvijas Universitātes Sociālās zinātņu fakultātes Sociālo un politisko pētījumu institūta pētnieki no 2. līdz 9. oktobrim viesojās Permas Nacionālajā pētnieciskajā politehniskajā universitātē, kur ar iespaidiem par individuālo un kolektīvo atmiņu dalījās ar kolēģiem no Krievijas, Igaunijas un Somijas. Vizīte Permā notika pētnieciskās programmas ERA.NET RUS+ projekta "LIVINGMEMORIES" ietvaros.
Darba seminārā kopā ar kolēģiem no Tartu Universitātes un Helsinku Universitātes tika apskatītas idejas topošajam rakstu krājumam un novērtēta projekta kopējā virzība. Docente Zane Radzobe klātesošos iepazīstināja ar trīs Latvijas teātra izrāžu - “Vectēvs” (2009, rež. A.Hermanis), “Leģionāri” (2011, rež. V.Sīlis) un “Lasītava” (2015, rež. M.Eihe) - analīzi, aplūkojot to, kā šajos iestudējumos tiek risināts jautājums par sarežģītām un emocionāli piesātinātām atmiņām. Profesore Skaidrīte Lasmane savā referātā "Kolektīvā atmiņa, glorifikācija un ētika" runāja par slavas un glorifikācijas rezultātā tapušu realitāti un tās nopietnām pretrunām ar totalitārisma vēstures faktiem. Vēsturniece Lelde Neimane iepazīstināja ar Latvijas Okupācijas muzeja unikālo videoliecību krājumu, pastāstīja par tā apjomu, saturu, kā arī demonstrēja īsus fragmentus.
Apaļā galda diskusijā "Mutvārdu vēsture: jaunie aspekti un perspektīvas" liela uzmanība tika pievērsta kultūras traumas teorijām un veidiem, kā indivīds izlīgst ar pagātni un sāpīgo pieredzi, to uzrakstot vai izstāstot pētniekam.
Nozīmīgs bija "Politisko represiju memoriāla", pazīstama arī kā "Perma-36" apmeklējums. Stingrā režīma nometne šeit pastāvēja no 1946. līdz 1988. gadam, pēc likvidēšanas tur bija psihoneiroloģiskā ieslodzījuma - slimnīcas vieta (1989-1992). Pēc tam tur uzreiz sāka veidot muzeju, veica ēku saglabāšanu un 1996. gadā to atklāja apmeklētājiem. Īpaši nozīmīgi ir tas, ka no 1972. līdz 1988. gadam šī bija tieši politiski represēto ieslodzījuma vieta, kurā daļu soda laika pavadīja arī Latvijas nacionālās pretestības kustības dalībnieki, to vidū zināmākais bija Gunārs Astra.


Semināra dalībnieki apmeklēja abas ekspozīcijas daļas - gan "Perma-36" stingrā režīma nometni, gan "Perma-36" īpašā režīma nometni. Vairākās telpās tika apskatītas izstādes: par GULAG-a meža darbiem, fotogrāfijas par bijušajām Urāna ieguves ieslodzīto nometnēm Komi reģionā, PSRS aizliegtā literatūra un citas. Profesore Skaidrīte Lasmane atzīst: “Baisu iespaidu atstāja necilvēcīgie dzīves apstākļi, smagais piespiedu darbs, sodi par visniecīgāko cietuma režīma pārkāpumu. Par īpašu varmācību liecināja politieslodzīto ēka, kur cietumnieki saspiestībā pavadīja septiņus gadus ar minimālām iespējām iziet svaigā gaisā, un arī tad tikai dažus kvadrātmetrus lielos pastaigu laukumiņos, kur debesis aizsedza dzeloņstiepļu režģi.”





Permas mākslas galerijā tika apskatīta Krievijas Pareizticīgās baznīcas koka skulptūru vēsture, kas ir īpaša tieši Permas novadā. Tika aplūkota arī Permas novada muzeja ekspozīcija, kas atspoguļoja laika posmu no pamattautu sadzīves un etnogrāfisko priekšmetu galerijas līdz pat 20. gadsimta beigām - PSRS sabrukumam un Krievijas ikdienas dzīvei 1990tajos gados.
Programma ERA.NET RUS+ ir vērsta uz Eiropas Savienības dalībvalstu zinātnieku sadarbības ar Krievijas zinātniekiem veicināšanu. LU projektu "LIVINGMEMORIES" īsteno Sociālās atmiņas pētniecības centrs - Sociālo zinātņu fakultātes Sociālo un politisko pētījumu institūta starpnozaru pētnieciskā struktūrvienība.