
Teksts: Laura Ardava
Trešdienas vakarā, š. g. 17. augustā Gētes institūtā radošā gaisotnē un klātesošo intereses pārpildītā zālē notika Rīgas vasaras skolas 2016 (Riga Summer School 2016) ietvaros veidoto četru dokumentālo īsfilmu pirmizrāde. Šogad dokumentālās īsfilmas veido 17 jaunieši no Ķīnas, Nepālas, Vācijas, Bulgārijas, Ungārijas, Polijas, Lietuvas, Turcijas, Kazahstānas un Latvijas. Rīgas vasaras skolu jau sesto gadu organizē Latvijas Universitātes (LU) Sociālo zinātņu fakultātes (SZF) Komunikācijas studiju nodaļas organizētā Rīgas vasaras skola 2016. Vasaras skolas šā gada temats bija “Dzīve kopā ar sarežģītām atmiņām un dažādām identitātēm” jeb “LIVINGMEMORIES” (“Living Together with Difficult Memories and Diverse Identities”), kas formulēta sadarbības rezultātā ar tāda paša nosaukuma starptautisku pētniecības projektu.
Pirmizrādē tika prezentētas četras sarežģītām atmiņām un identitātēm veltītas dokumentālās filmas. Īsfilma ar nosaukumu “PAR AIZMIRSTO” (“ABOUT THE FORGOTTEN”) stāsta par jaunas ebreju meitenes bērnības dienām, kad tiek deportēta viņas ģimene, filma “ATMIŅAS NO SKATUVES” (“MEMORIES FROM STAGE”) ir veltījums vienam no nozīmīgākajiem vēstures un kultūras objektiem Latvijā – Latvijas Nacionālajam teātrim, “REVOLŪCIJAS BALSIS” (“VOICES OF REVOLUTION”) vēsta par Dziesmotās revolūcijas laiku, īpašu uzmanību pievēršot 1991. gada janvāra barikādēm Doma laukumā. Savukārt īsfilma “KADS TUR ĀRĀ” (“SOMEBODY OUT THERE”) skar lesbiešu, geju, biseksuāļu un transpersonu kustības problemātiku Rīgā un tās attīstību no padomju perioda līdz mūsdienām. Tieši šī filma auditorijas balsojumā uzreiz pēc pirmizrādes ieguva visvairāk atzinības.
Tikai divas dienas pēc pirmizrādes, š. g. 19. augustā īsfilma “REVOLŪCIJAS BALSIS” tika demonstrēta konferencē “25 gadi Latvijas republikas atjaunošanai de facto”, kas notika 1991. gada barikāžu muzejā, Rīgā. Filma guva patiesi pozitīvu novērtējumu no konferences auditorijas puses.
Svētdien, Latvijas neatkarības de facto gadadienā šo filmu publicēja Latvijas Institūta uzturētās oficiālās Facebook lapas Latvijas “If you like Latvia, Latvia likes you” un “Kaut kas mīļš no Latvijas”.
Šī dokumentālās filmas, kā arī filmas no iepriekšējiem gadiem brīvpieejā skatāmas Rīgas vasaras skolas mājaslapā www.rigasummerschool.eu Youtube kanālā:
RSS2016 About the Forgotten
RSS2016 Somebody Out There
RSS2016 Voices of Revolution
RSS2016 Memories from Stage
Pirmizrādes pasākumu vadīja Rīgas vasaras skolas direktors Kaspars Rūklis, paužot cerību nākamgad organizēt jau septīto vasaras skolas izlaidumu. Noslēgumā klātesošos uzrunāja Gētes Institūta pārstāve Antra Balode, savas atsauksmes sniedza docents Viktors Freibergs un Latvijas Institūta direktore Aiva Rozenberga.
“Esmu patiesi gandarīta par mūsu projekta labo sadarbību ar Rīgas vasaras skolu!” atzīst projekta “LIVINGMEMORIES” LU pētnieku grupu vadītāja, profesore Dr. hist. Vita Zelče. Pētnieku grupā iesaistījušies Dr. sc. comm. Laura Ardava, Dr. sc. comm. Didzis Bērziņš, Dr. sc. soc. Jurijs Ņikišins un Dr. art. Zane Radzobe, Mg. soc. sc. Sanita Burķīte un Mg. soc. sc. Aija Rozenšteine. LU pētnieku grupas uzdevums projekta ietvaros ir analizēt sabiedrības dzīvi pēc vardarbīgiem konfliktiem, okupācijas, holokausta un represijām, traumatisko pieredzi un jaunas (sa)dzīvošanas un atmiņas uzturēšanas un atražošanas prakses. Projektu LU īsteno Sociālās atmiņas pētniecības centrs – SZF Sociālo un politisko pētījumu institūta (SPPI) starpnozaru pētnieciskā struktūrvienība.
Rīgas vasaras skolas 2016 noslēguma ceremonija. Foto: RSS.
Projekts “LIVINGMEMORIES” ir starpdisciplinārs sociālo un humanitāro zinātņu projekts, kura uzmanības centrā ir sociālās atmiņas problemātika, konfliktu un protestu kustību nospiedumi atmiņā un identitātē. Projekta ietvaros kopā strādā pētnieku grupas no Helsinku Universitātes, kas ir vadošā partnere, Permas Valsts politehniskās Universitātes, Tartu Universitātes, Frankfurtes pie Mainas Gētes Universitātes, Koča Universitātes Stambulā, Latvijas Universitātes, un projekta koordinatore ir Dr. phil. Kirsti Salmi-Niklandera no Helsinku Universitātes. Tas ir pirmais sociālo un humanitāro zinātņu projekts, kas Latvijā tiek īstenots programmā ERA.NET RUS PLUS (EU-FP7). Tā ir Eiropas Savienības 7. Ietvara programma, kas vērsta uz Eiropas Savienības dalībvalstu zinātnieku sadarbības ar Krievijas zinātniekiem veicināšanu.