
Laikā no š. g. 9. līdz 12. novembrim projekta “LIVINGMEMORIES” Latvijas Universitātes (LU) Sociālo zinātņu fakultātes (SZF) pētniece Laura Ardava piedalījās un uzstājas ar zinātnisku referātu Eiropas komunikācijas pētniecības un izglītības asociācijas (ECREA) organizētājā 6. Eiropas komunikācijas konferencē Mediētās (ne)pātrauktības: konkurējošās pagātnes, tagadnes un nākotnes” (“Mediated (Dis)Continuities: Contesting Pasts, Presents and Futures”) konferencē Čehijā, Prāgā.
Savas prezentācijas Latvijas Trešās atmodas sociālā atmiņa un komemorācija medijos (1988-2016” (“Social Memory and Commemoration of the Third Latvian National Awakening in Media (1988-2016)”) ietvaros Laura Ardava stāstīja par šī laikposma pretrunīgo nozīmi Latvijas sociālajā atmiņā un identitātē, Latvijas mediju aktīvo lomu sociālās atmiņas konflikta uzturēšanā, mediju orientēšanos uz ‘lielām’ gadskārtām, aktuālās politiskās, sociālās un ekonomiskās situācijas uzslāņošanās pagātnes izjūtai, ‘zaudētās paradīzes’ naratīvu medijos un nepietiekamo racionālo un institucionālo ieguvumu uzsvērumu Latvijas publiskajā telpā posmā pēc neatkarības atjaunošanas.
Būtiski, ka šī bija pirmā ECREA konference, kas norisinājās postpadomju valstī. Konferences gaitā īpaši tika uzsvērta nepieciešamība tālākiem padomju perioda un pretpadomju mediju pētījumiem, jo šai vēsturiskajai pieredzei ir liela nozīme Eiropas komunikācijas procesos. Šajā konferencē piedalījās arī akadēmiskajā vidē plaši pazīstamie mediju un komunikācijas teorētiķi Bārbija Zelaizera (Barbie Zelizer) un Niks Koldrijs (Nick Couldry).
LU projekts “LIVINGMEMORIES” ir starpdisciplinārs sociālo un humanitāro zinātņu projekts, kura uzmanības centrā ir sociālās atmiņas problemātika, konfliktu un protestu kustību nospiedumi atmiņā un identitātē. Projekta ietvaros kopā strādā pētnieku grupas no Helsinku Universitātes, kas ir vadošā partnere, Permas Valsts politehniskās Universitātes, Tartu Universitātes, Frankfurtes pie Mainas Gētes Universitātes, Koča Universitātes Stambulā, Latvijas Universitātes, un projekta koordinatore ir Dr. phil. Kirsti Salmi-Niklandera no Helsinku Universitātes. Tas ir pirmais sociālo un humanitāro zinātņu projekts, kas Latvijā tiek īstenots programmā ERA.NET RUS PLUS (EU-FP7). Tā ir Eiropas Savienības 7. Ietvara programma, kas vērsta uz Eiropas Savienības dalībvalstu zinātnieku sadarbības ar Krievijas zinātniekiem veicināšanu.