24. oktobrī, plkst. 18.15 LU Sociālo zinātņu fakultātes (SZF) 414. auditorijā Lomonosova ielā 1a notiks doktorantiem adresētā studiju kursa “Sociālo zinātņu pētījumu metodoloģija” otrā nodarbība. Tā veltīta akadēmiskās ētikas jautājumiem un socioloģijai.

Doktorantiem adresētā kursa “Sociālo zinātņu pētījumu metodoloģija” nodarbības pirmajā daļā LU SZF Komunikācijas studiju nodaļas profesore Skaidrīte Lasmane rosinās apzināties akadēmiskās ētikas nozīmi zinātnes dzīve. Viņa uzsver: “Ētika atgādina par pētniecības procesu un tā ikdienu, kurā, kā jau ikdienā, nav pierasts uzdot jautājumus par to, ko un kāpēc es daru to, ko daru un kā to daru. Atbilžu meklējumi raksturo morālo poziciju, no kuras lielā mērā ir atkarīga pētījuma kvalitāte – ticamība, jēga un uzticēšanās. Lekcijā tiks piedāvāta saruna par problemātiskām praktiskām izvēlēm attiecībās ar pētāmo objektu, kolēģiem, organizācijām, sabiedrību un, protams, sevi pašu.”

Nodarbības otrā daļa veltīta socioloģijai, tās tēma “Socioloģijas izaicinājumi”. To vadīs LU SZF Socioloģijas nodaļas profesors Tālis Tisenkopfs. Viņš raksturos socioloģiju sociālo zinātņu kontekstā un aplūkos šās zinātnes nozares aktualitātes. Lekcijā tiks uzdoti jautājumi: Vai sociālās zinātnes vēl var noturēties savos disciplinārajos seglos? Kādas ir starpdisciplinārās pētniecības priekšrocības un iespējas? Kā sociālie zinātnieki var savienot kalpošanu zinātnes metrikai un reitingiem ar praktisku devumu mūsdienu akltuālo problem risināšanā? Profesors T. Tisenkopfs doktoranūras nodarbībā iztirzās šos jautājumus no socioloģijas perspektīvas un izmantojot piemērus no starptautiskiem salīdzinošiem un starpdisciplināriem pētījumiem.

Nākamā kursa “Sociālo zinātņu pētījumu metodoloģija” nodarbība 31. oktobrī veltīta informācijas resursiem. Tajā LU Sociālo zinātņu bibliotēkas vadītājs Jānis Kreicbergs stāstīs par praktisko darbu ar dažādiem informācijas resursiem, datubāzēm un bibliogrāfiskajiem materiāliem, kas ir pieejami Latvijas Universitātes Akadēmiskajā bibliotēkā, citās Latvijas zinātniskajās bibliotēkās, kā arī atrodami internetā. Nodarbībā būs iespējams arī iepazīties ar Sociālo zinātņu fakultātes bibliotēku, tās vērtībām, krājuma komplektēšanu, kā arī gūt citu pētnieciskajam darba svarīgu informāciju.
Kurss “Sociālo zinātņu pētījumu metodoloģija” vispirmām kārtām adresēts komunikācijas zinātnes, politikas zinātnes un socioloģijas doktora studiju programmu 1. un 2. kursa studentiem. Tā nodarbības iespējams apmeklēt arī citu LU doktora studiju programmu studentiem, kuri vēlās apgūt sociālo zinātņu metodoloģiju vai papildināt zināšanas tajā. Laipni lūdzam!