
Kopš oktobra LU SZF ceturtajā stāvā manāma rosība – jaunieši nēsā statīvus un kameras, kādā no telpām vairāki sēž pielipuši pie datora ekrāniem, rūpīgi pārbīda peles kursorus un griež nupat safilmēto materiālu. Studenti gatavojas jaunajai sezonai.
Raidījums Kivi tapis Latvijas Universitātes Sociālo Zinātņu fakultātē (LU SZF), 2010. gada 2. novembrī kļūstot par pirmo studentu veidoto raidījumu Latvijā. 2010.gadā uz pirmo tikšanos ieradās astoņi studenti, bet 2016.gadā pieteikumi tika saņemti no 70 interesentiem. Apmācību procesā izkristalizējas, kurš no studentiem ir gatavs veltīt savu brīvo laiku vispirms jau apgūstot teorētiskos un praktiskos pamatus un tad uzsākt darbu jau reālā redakcijā. Kivi apmācību dalībniece, 1.kursa studente Adrija Karīna Škapare dalās ar savām emocijām:
“Man ir liels prieks, ka studentiem tiek dota šāda iespēja iesaistīties apmācībās, kas viņu zināšanu līmeni ceļ augstāk. Kivi nav vieta, kur var atnākt, tikai pasēdēt, šīs interesantās lietas arī tiek izmantotas praksē pašiem veidojot mājas darbus, lai nostiprinātu savas zināšanas.”
Projekta mērķis ir dot iespēju studentiem izmēģināt spēkus televīzijas raidījuma veidošanā, jo darba process un organizācija ir maksimāli pietuvināta reālajam darbam televīzijā, kas bieži vien ir grūta, nogurdinoša, bet tajā pašā laikā radoša un izaicinoša profesija. Šobrīd Kivi producents ir Roberts Vīksne, kurš bija viens no šiem astoņiem studentiem 2010. gadā un šobrīd pēc studiju absolvēšanas Maltas Universitātē ir atgriezies atpakaļ SZF Komunikācijas studiju nodaļā. Par saviem iespaidiem stāsta Kivi producents Roberts Vīksne:
“Esmu ļoti priecīgs par studentu aktivitāti apmācībās, jo visi zina un saprot, ka šī nav peļņas, bet gan zināšanu un pieredzes vieta, tāpēc redzēt tās dzirksteles acīs man dod sirdsmieru par to, ka mūsu jaunatne nav tik melna kā to mēdz mālēt. Es domāju, ka daudziem no šiem studentiem ir ļoti liels potenciāls ar laiku kļūt par Latvijas televīziju personībām.”
Jaunos censoņus apmāca Kivi producents Roberts Vīksne un vieslektori Rolands Tjarve, Vikija Valdmane-Rozenberga un Vita Dreijere. Apmācību saturs sastāv no sižetu veidošanas mākslas, filmēšanas, montāžas, tekstu ierunāšanas, uzstāšanās kameras priekšā, gaismošanas, stāstu veidošanas, spējas strādāt komandā, laika plānošanas un radošas pieejas informācijas pasniegšanai. Amanda Birzgale (2.kursa studente) secina:
“Kivi apmācības ir lieliska iespēja apvienot studijās iegūto teoriju ar praksi. Šeit var iegūt ne tikai prasmes montāžā un filmēšanā, bet arī iemācīties stāstīt stāstus, kas aizrauj skatītājus. Apmācības rosina domāt radoši.”
Tuvojas jaunā sezona – 3. februārī jaunie un apmācītie dalībnieki veidos pirmo šīs sezonas klasisko 26 minūšu TV raidījumu Kivi, ko demonstrēs Re:TV, kā arī atsevišķi sižeti tiks sūtīti citiem medijiem, lai tie sasniegtu pēc iespējas lielāku auditoriju.
Sižetu saturs būs par sabiedrībā aktuālām tēmām - sižetu idejas un pašu sižetu veidošanas procesu veiks paši studenti. Pasniedzēju darbs ir virzīt studentus pareizajā virzienā, daloties ar savu pieredzi. Kivi mērķis ir dot studentiem papildus praksi, lai students jau studiju laikā varētu izjust kā ir strādāt medijos, lai, absolvējot LU SZF, viņš spētu uzreiz iekļauties masu mediju darbībā vai arī pats tos veidot.
Kopš raidījuma pirmās sezonas 2010.gadā raidījuma Kivi veidošanā ir bijuši iesaistīti 120 studenti, no kuriem TV ekrānos regulāri redzam Baibu Runci, Artūru Špaku (abi “Bez Tabu”), Ilzi Vēberi (TV3 ziņas), Betiju Turlaju (“4. studija”), Leldi Lietavieti (TV24).
Ar līdz šim tapušajiem raidījumiem iepazīties var sociālās tīklošanas vietnē Youtube.