Latvijas Universitātes Sociālo zinātņu fakultātes (LU SZF) Socioloģijas bakalaura 2. kursa studenti ir pabeiguši pētījumu pēc Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departamenta pasūtījuma.
Pētījums tika veikts kursa “Socioloģisko pētījumu prakse” ietvaros. Pētījuma tēma bija “Jauniešu brīvā laika pavadīšanas un iesaistīšanās iespējas Rīgā”. Tā rezultātus ir plānots izmantot šogad topošajā “Rīgas pilsētas attīstības programmā darbā ar jauniešiem 2019.–2023. gadam”.
Semestra laikā studenti veica pamatīgu darbu, veicot aptaujas skolās, augstskolās, kā arī interneta vidē, kopumā iegūstot 503 derīgas anketas. Tāpat tika veiktas sešas fokusgrupu diskusijas katrā no Rīgas priekšpilsētām. Tika izstrādāts kvalitatīvs teorētisks ietvars, kas sniedza ieskatu pasaules pieredzē šo jautājumu pētniecībā un problēmu iespējamajā risināšanā.
Kopumā tika izstrādātas trīs pētījuma atskaites:
1. Jauniešu viedokļi par brīvā laika pavadīšanas iespējām Rīgā (Autori: Anna Žukovska, Diana Puhova, Elvis Pušmucāns, Jūlija Gabriēla Ļebedeva, Anna Šarlote Leitāne);
2. Jauniešu vērtējums par esošo un nepieciešamo infrastruktūru brīvā laika pavadīšanai Rīgā (Autori: Gerda Voldiņa, Aigas Boldāne, Elīza Kraukle, Kitija Dzintare, Santa Zaļkalne, Linda Lauva);
3. Jauniešiem aktuālās līdzdalības formas un nepieciešamie atbalsta instrumenti Rīgā (Autori: Laura Višķere, Mārtiņš Krontāls, Samanta Laura Frīdmane, Kristaps Bendrats, Līga Ieva Ilgavize, Marija Stefānija Skudra).
Pētījuma rezultātā tika noskaidrots, ka jauniešus neapmierina brīvā laika pavadīšanas iespējas ziemā. Tāpat arī jaunieši norādīja, ka vēlētos vēl lielāku sporta aktivitāšu piedāvājumu Rīgā. Kā aktuāla problēma parādījās lielāka pasākumu un kvalitatīvas brīvā laika infrastruktūras koncentrēšanās Rīgas centrā un tā tuvākajās apkaimēs. Tomēr tanī pat laikā jaunieši augstu novērtēja plašo pasākumu skaitu Rīgā it īpaši vasarā, norādot, ka “pat nevar paspēt uz visu”. Brīvajā laikā jaunieši labprāt līdzdarbojas sabiedriskajās aktivitātēs (piemēram, mākslas grupās kolektīvos vai ar vides jautājumiem saistītās organizācijās). Kā viens no galvenajiem iemesliem šai līdzdalībai ir vēlme kvalitatīvi pavadīt laiku. Tas norāda uz to, ka jaunieši meklē iespējas, kā pilnvērtīgi piepildīt savu ikdienu, tai skaitā pilnveidojot arī sevi.
Iepriekšējos gados LU SZF Socioloģijas studenti ir veikuši pētījumus pēc Ķekavas novada domes, Siguldas novada domes, Rīgas domes Pilsētas attīstības departamenta, kā arī Latvijas Loto, LU Diasporas un migrācijas pētījumu centra u.c. pasūtījuma. Šogad pētījuma pasūtītājs ir Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departaments.