8. aprīlī pie LU Sociālo zinātņu fakultātes (SZF) komunikācijas zinātnes bakalaura studiju programmas 1. kursa studentiem viesojās Latvijas Okupācijas muzeja (LOM) Audiovizuālo materiālu krātuves vadītāja Lelde Neimane un SZF komunikācijas zinātnes doktorants Oskars Gruziņš.

LOM Audiovizuālo materiālu krātuves vadītāja Lelde Neimane studentiem stāstīja par muzeja mutvārdu vēstures interviju video kolekciju, tās tapšanu un lietošanu. Viņa arī iepazīstināja ar mutvārdu vēstures interviju vākšanas praksi un piedāvāja ielūkoties vairāku interviju fragmentos. LOM Audiovizuālo materiālu krātuvē glabājas vairāk nekā 3300 mutvārdu vēstures interviju ieraksti, apmēram 50 intervijas tapušas sadarbībā ar SZF.

Komunikācijas zinātnes doktorants Oskars Gruziņš aplūkoja mutvārdu vēstures metodes teorētiskos pamatus un ētikas principus, kā arī iepazīstināja ar savu pētījumu par “kara bērniem”, tā tapšanu, metodoloģiju un sociālo nozīmi. Pētījums top Eiropas Savienības  Marija Sklodovskas-Kirī inovatīvā mācību tīkla projektā “Karā dzimušie bērni – pagātne, tagadne un nākotne” (Children Born of War – Past, Present and Future, CHIBOW).

Komunikācijas zinātnes bakalaura studiju programmas 1. kursa studente Marta Kupica atzīst: “Interesanti bija dzirdēt kā informāciju par videoliecībām, tā arī dažus fragmentus no tām. Tikpat noderīgi bija uzzināt par pētījumu, ko veic viens no LU SZF doktorantūras studentiem un to, kā tā ietvaros tiek intervēti cilvēki. Paldies par šo vieslekciju!” Savukārt Jūlija Dudareva norāda: “Vieslekcija bija noderīga, es pati nezināju, ka viens no mūsu fakultātes doktorantiem veic tik sarežģītu, bet nozīmīgu pētījumu. Savukārt, Latvijas Okupācijas muzeju, skatoties no komunikācijas zinātņu programmas rakursa, noteikti varam uzskatīt gan par informācijas avotu, lai pašiem veikt pētījumus saistošā sfērā, gan par kanālu, kā mēs varētu komunicēt ar sabiedrību, kā videoliecības varētu palīdzēt saprast tos faktus un apstākļus, kas nebija nekur rakstiski fiksēti. Paldies abiem speciālistiem!”

Sintija Augustova stāsta: “Bija ļoti interesanti uzzināt, ka Latvijas Okupācijas muzejs vispār vāc un ieraksta cilvēku viedokļus un dzīves pārstāstus par okupācijas laiku.  Šādā veidā materiālu klausītāji un skatītāji spēj pārcelties vairākus desmitus gadu senā pagātnē, uzzināt tādu informāciju par Latvijas okupāciju, kas oficiālos dokumentos un ziņojumos nemaz nav pieminēta. Ierakstītie un uzglabātie materiāli un fotogrāfijas ļauj vieglāk iztēloties un, iespējams, arī saprast okupācijas laiku, kas daudziem cilvēkiem bija sāpīgu atmiņu un pārdzīvojumu pilns.” “Vieslekcija bija ļoti informatīva un noderīga, it īpaši prezentācija par Okupācijas muzeju, jo pati esmu bijusi tajā tikai vienu reizi un ļoti sen atpakaļ, tāpēc bija interesanti "atsvaidzināt" zināšanas un padziļināt interesi par šo tēmu. Paldies!” piebilst Laura Šīraka.

Karīna Līva Spuriņa vērtē: “Ļoti interesanti bija klausīties par video liecībām, ar vien vairāk saprotams, ka cilvēkus nointervēt nav tik viegli, ja ņem vērā to faktu, ka ir bijusi kāda trauma, līdz ar to jābūt uzmanīgiem. Kā ari interesanti ir tas, kā mūsu atmiņa pati par sevi samaina vietām detaļas (te ir domāts tas stāsts, kur tika salīdzināta dokumentācija un cilvēka intervija). Bija ļoti interesanta vieslekcija, noteikti ir vēlme vairāk apskatīt tieši šīs liecības!”

Dalīties