ESS 10. kārtas datu masīvs ir oficiāli publicēts ESS Datu portālā un ir brīvi pieejams bez maksas, reģistrējoties ar e-pasta adresi. Dati ir pieejami .sav (SPSS), .dta (Stata) vai .csv (Excel) formātā.
ESS ir starptautisks salīdzinošs socioloģisks pētījums, kas tiek realizēts Eiropā kopš 2001. gada. Reizi divos gados tiek īstenotas tiešās intervijas, aptaujājot konkrētu valstu iedzīvotājus, kuri tiek atlasīti pēc nejaušības un reprezentativitātes principiem. Ņemot vērā Covid-19 pandēmijas uzliesmojumu, ESS 10. kārtas aptauja tika organizēta attālināti, kombinējot tiešsaistes un pasta aptaujas metodes pēc ESS konsorcija speciāli izstrādātās un apstiprinātās metodoloģijas.
ESS dati ietver atbildes uz vairāk nekā 300 jautājumiem, kas ļauj novērtēt Eiropas valstu iedzīvotāju attieksmes un uzvedību dažādās jomās. Šie jautājumi fokusējas uz plašsaziņas līdzekļu patēriņu, institucionālo un sociālo uzticēšanos, demokrātiju, valdību un politiku, nacionālo un etnisko identitāti, veselību un labklājību, sociālo dzīvi, drošību, diskrimināciju, imigrāciju, klimatu, reliģiju un virkni demogrāfisko indikatoru. Papildus šīm jomām 10. kārtā tika izpētītas vēl divas tēmas: Eiropas iedzīvotāju izpratne par demokrātiju un digitālie sociālie kontakti. Tika iekļauti arī vairāki jautājumi par Covid-19 un novērtējumi dažādu institūciju darbam, cīnoties pret pandēmiju.
ESS vadošā iestāde darbojas Londonas Sitijas Universitātē (City, University of London) ESS direktora, profesora Rorija Ficžeralda (Rory Fitzgerald) vadībā.
Latvijā ESS 10. kārtas izpildi koordinēja Latvijas Universitātes Sociālo zinātņu fakultātes darba grupa, vadošā pētnieka, Dr. sc. soc. Jurija Ņikišina vadībā. Darba grupas kodolu veido asoc. prof. Mareks Niklass, docents Renārs Felcis, zinātniskā asistente Anete Elizabete Melgalve un eksperte Ausma Tabuna. 10. kārtas aptaujas anketas tulkošanai tika piesaistīts LU SZF doktorants Staņislavs Šeiko un socioloģijas maģistrante Elīna Briede. Informatīvo atbalstu respondentiem un papīra anketu satura pārcelšanu tiešsaistē nodrošināja LU SZF Socioloģijas bakalaura programmas absolventes Jana Steļmačenoka un Valērija Vorobjova.
Izlases veidošanu un datu vākšanu Latvijā nodrošināja Centrālā statistikas pārvalde. Aptauja notikusi no 2021. g. novembra līdz 2022. g. janvāra beigām, savācot 1023 derīgas intervijas.
Pētījums Latvijā finansēts no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem saskaņā ar Ministru kabineta 2015. gada 26. maija noteikumiem nr. 259. Pētījuma administratīvo uzraudzību īsteno Izglītības un zinātnes ministrija un Latvijas Zinātnes padome.
Jautājumus par Eiropas sociālo pētījumu var adresēt projekta nacionālajam koordinatoram Latvijā Jurijam Ņikišinam (jurijs.nikisins@lu.lv).